M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Play: w lutym uruchomimy sieć 5G w 16 miastach

Maciej Burlikowski | 4 lutego 2020, 06:00

Fioletowy operator jeszcze przyspiesza roll out nowoczesnej sieci, bez czekania na przetarg UKE.

P4, operator sieci komórkowej Play, który niedawno uruchomił w Trójmieście nadajniki komórkowe w technologii, którą określa mianem sieci 5G [to nowa generacja łączności komórkowej - red.], zapowiada, że do końca lutego uruchomi 500 takich nadajników w 16 miastach. Będą to duże miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Gdańsk, a także miejscowości turystyczne, Sopot, Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Władysławowo, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka.

- 500 stacji bazowych w 16 polskich miastach na początku roku jest potwierdzeniem dynamicznej rozbudowy sieci. Dzięki intensywnemu rozwojowi infrastruktury 5G oraz doświadczeniu zebranemu w Trójmieście, Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu jesteśmy gotowi na komercjalizację 5G. Naszym celem jest udostępnienie polskim konsumentom najnowocześniejszej technologii i korzyści z niej wynikających w tym samym czasie co najbardziej zaawansowane technologicznie kraje na świecie - mówi Jean Marc Harion, prezes Playa.

Przypomnijmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), regulator rynku telekomunikacyjnego w Polsce, dopiero szykuje przetarg (aukcję) na częstotliwości 3,4-3,6 GHz przewidziane na sieć komórkową 5G. Operatorzy komórkowi, korzystając jednak z już posiadanych zasobów częstotliwości, przy wykorzystaniu technologii łączenia pasm (różnych częstotliwości radiowych) pozwalających uzyskiwać dużo większe przepustowości, testują łączność komórkową w standardach zbliżonych do 5G.

Play twierdzi, że czeka na rozpoczęcie aukcji UKE w celu nabycia jednego bloku pasma i wykorzystania go do dalszego zwiększania prędkości transmisji w technologii 5G.

Czytaj więcej na temat: , , ,