M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

PPL mogą przejąć Baltonę

Joanna Niewiadomska | 26 lutego 2020, 06:00

UOKiK uznał, że udziały rynkowe Baltony nie są na tyle wysokie, żeby koncentracja ograniczyła rywalizację najemców sklepów i restauracji na lotniskach.

UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze kontroli nad PHZ Baltona. Jego zdaniem udziały rynkowe Baltony nie są na tyle wysokie, żeby koncentracja ograniczyła rywalizację najemców sklepów i restauracji na lotniskach. "Rynki, na których działają przedsiębiorcy – udostępniania i najmu powierzchni handlowej - mają wymiar co najmniej europejski.  Wynika to m.in. z faktu, że operatorzy  sklepów czy restauracji w portach lotniczych konkurują ze sobą w skali globalnej, ubiegając się o wynajem powierzchni handlowej w różnych krajach. Podobnie lotniska podpisując umowy z najemcami sklepów nie ograniczają się do przedsiębiorców z jednego państwa" - napisano w uzasadnieniu.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) zarządza (lub współkontroluje) siedmioma lotniskami w Polsce. Ponadto jego spółki zależne świadczą m.in. usługi  w zakresie obsługi naziemnej, czy kontroli bezpieczeństwa podróżnych i bagaży. Baltona jest największym operatorem sklepów wolnocłowych na polskich lotniskach regionalnych oraz właścicielem sklepów ogólnodostępnych i lokali gastronomicznych w kraju i za granicą. Jej sklepy są obecnie dostępne na 9 rynkach europejskich, wśród których znajduje się 50 lokali na 7 lotniskach w Polsce (we Wrocławiu, w Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Modlinie i Bydgoszczy). Baltona zaopatruje również statki, promy, samoloty oraz placówki dyplomatyczne i wojskowe.
PPL do tej pory wynajmowały Baltonie powierzchnię handlową na lotniskach.
 
 

 

 

 

Czytaj więcej na temat: , , , , ,