M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP

Maciej Burlikowski | 9 marca 2020, 06:00

Za odwołaniem głosowali wszyscy członkowie RMN.

W piątek Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych (RMN), zarządził korespondencyjne głosowanie w sprawie odwołania Jacka Kurskiego (na zdj.) ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej (TVP). Wszyscy członkowie RMN opowiedzieli się za odwołaniem. 

Jacek Kurski został mianowany prezesem TVP w styczniu 2016 r. przez ministra skarbu, a w październiku tegoż roku wygrał konkurs RMN na to stanowisko. Wtedy za jego kandydaturą zagłosowało czterech z pięciu członków rady: Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk (wszyscy z PiS) oraz Grzegorz Podżorny (z rekomendacji Kukiz'15). Przeciw był Juliusz Braun (z rekomendacji PO).

Partie opozycyjne zarzucały rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) upolitycznienie mediów państwowych, a sam prezes TVP nie krył swoich sympatii politycznych – po ubiegłorocznych, zwycięskich dla PiS, wyborach parlamentarnych świętował w sztabie wyborczym PiS.

Teraz RMN powinna ogłosić konkurs na wybór nowego prezesa TVP.

W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przyznającą mediom państwowym (TVP i Polskiemu Radiu) 1,95 mld zł z budżetu państwa jako rekompensatę za abonamenty RTV z lat ubiegłych niezapłacone przez osoby ustawowo z tego zwolnione. Będzie to już kolejna tego rodzaju pomoc – w ub.r. TVP i PR dostały z tego tytułu 1,26 mld zł. 

 

Czytaj więcej na temat: , , ,