M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Byli dziennikarze Trójki chcą powołać nową stację radiową

Katarzyna Woźniak | 20 kwietnia 2020, 06:00

Zbiórka na radio wystartowała w czwartek wieczorem, a w niedzielę osiągnęła 367 tys. zł. Datki przekazało ponad 13 tys. osób.

W facebookowym profilu "Ratujmy Trójkę" został opublikowany list podpisany przez Magdę Jethon, byłą szefową Programu III Polskiego Radia. Informuje w nim o inicjatywie podjętej przez byłych dziennikarzy Trójki, która ma na celu powołanie do życia nowej stacji radiowej - Radio "Nowy Świat". "To Państwo, nasi Słuchacze, namówili nas, żebyśmy spróbowali. To dzięki uporowi grupy "Ratujmy Trójkę” jest szansa, że ten projekt wystartuje. Wszystkim nam zależy na stworzeniu dobrego radia. Powstała więc "Ratujmy Trójkę” Sp z o.o., której udziałowcami są m.in.: Magda Jethon, Jan Chojnacki, Piotr Jedliński i Wojciech Mann. Okazuje się, że do stworzenia całkiem nowego radia, ale opartego na najlepszych tradycjach dawnej Trójki, zgłosiło akces bardzo wielu trójkowych dziennikarzy" - czytamy w liście, a wśród nazwisk pojawiają się: Jerzy Sosnowski, Fisz, Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Anna Krakowska. Wszyscy w ciągu ostatnich trzech-czterech lat stracili pracę w stacji albo z niej odeszli. "Do tego grona dołączą też ci, którzy w różnych okresach mieli swój istotny udział w tworzeniu Trójki, jak Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk czy Kuba Badach. Będą z nami też dziennikarze i osobowości spoza PR3 – Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski czy Jah Jah Frankowski, jak również swoje wsparcie zadeklarowali Wojciech Malajkat, Krystyna Kofta i Zbigniew Zamachowski".
Magda Jethon zaznacza: "musimy jednak sprawdzić, czy uda nam się ten projekt spiąć finansowo. Rozpoczynamy więc zbiórkę, od której zależeć będzie powstanie i działanie radia internetowego. Według naszych obliczeń, będziemy potrzebowali 250 tys. zł miesięcznie. Jeśli uda nam się w ciągu 30 dni zebrać tę kwotę i uzyskamy pewność, że zadeklarowane przez Państwa donacje osiągną tę samą wielkość w kolejnych miesiącach - rozpoczniemy działalność. W maju zakupimy niezbędny sprzęt, znajdziemy odpowiedni lokal, a w czerwcu rozpoczniemy nadawać program. Jeśli jednak najbliższy miesiąc pokaże, że nie uda nam się zebrać tylu pieniędzy, a prosty ich zwrot będzie niemożliwy, to wpłacona w tym czasie kwota zostanie przekazana na wsparcie służb medycznych w tym trudnym epidemicznym czasie" - czytamy w liście.

Pomysłodawcy internetowego radia Nowy Świat rozpoczęli zbiórkę w serwisie Patronite. Celem było zebranie 250 tys. zł miesięcznie od słuchaczy. To kwota potrzebna do zakupu sprzętu, opłacenia wynagrodzeń oraz kosztów adaptacji lokalu. Zbiórka wystartowała w czwartek wieczorem, a w niedzielę osiągnęła 367 tys. zł. Datki przekazało ponad 13 tys. osób. Stacja ma wystartować planowo w internecie w czerwcu.

W marcu (MMP24 z 12 marca) ze stacji po 55. latach pracy odszedł Wojciech Mann w odpowiedzi na odmowę dalszej współpracy stacji z Anną Gacek. W ślad za dziennikarzem poszli inni współpracownicy, m.in. Gaba Kulka i Jan Młynarski.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , , , ,