M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Trójka po raz pierwszy od początku istnienia listy LP3 nie wyemitowała jej na antenie

Katarzyna Woźniak | 25 maja 2020, 06:00

Żaden z dziennikarzy Trójki nie zgodził się na poprowadzenie audycji za Marka Niedźwieckiego, pod siedzibą radia odbył się protest słuchaczy.

W piątek 22 maja po raz pierwszy od początku istnienia audycji (1982 r.) Lista Przebojów LP3 audycja nie została wyemitowana w tradycyjnej formie. Wyjątki stanowiły dotąd okresy żałoby narodowej czy święta, podczas których Marek Niedźwiecki nadawał tzw. muzykę ciszy - łagodne i spokojne piosenki. W pustym studio nie było żadnego dziennikarza ani realizatora. Na trzygodzinny program złożyły się polskie piosenki, m. in. Brygady Kryzys, Kultu, Breakout czy Czesława Niemena. Wydarzenie miało miejsce w związku z zamieszaniem wokół wyniku ubiegłotygodniowego wydania LP3 (MMP24 z 18 maja), które spowodowało lawinę odejść dziennikarzy ze stacji, m. in. Marka Niedźwieckiego, Piotra Metza, Piotra Stelmacha i Agnieszki Szydłowskiej.
Na stronie internetowej Programu Trzeciego Polskiego Radia przed emisją audycji pojawiło się oświadczenie: "Informujemy, że piątkowe audycje Listy Przebojów Trójki zostają zawieszone. Czynimy tak z szacunku dla słuchaczy i wszystkich prowadzących ten kultowy program, a przede wszystkim dla Marka Niedźwieckiego, który zdecydował się zakończyć współpracę z Programem 3 Polskiego Radia. W piątek po godzinie 19.00 zagraliśmy przeboje znane z trójkowej anteny. Zakończone 22.05. o 12.00 aktualne 1999. notowanie jest dostępne pod adresem lp3.polskieradio.pl." Ponownie wygrała je piosenka Kazika Staszewskiego "Twój ból jest lepszy niż mój".

O godz. 19.07 w piątek (tradycyjna godzina rozpoczęcia zestawienia) pod siedzibą stacji na Myśliwieckiej zebrali się wierni słuchacze Trójki i byli pracownicy stacji. Na transparentach trzymali hasła: "Murem za Trójką", "Murem za Niedźwiedziem" i "Wolne media". Na miejsce przyjechała policja i w związku ze stanem epidemii nawoływała do rozejścia się. Niektórzy zostali ukarani mandatami.

W czasie nadawania programu Wojciech Mann w swoim kanale w social mediach poprowadził spotkanie, do którego zaprosił prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego - razem przygotowali listę przebojów, która później została udostępniona w serwisie Spotify. Wojciech Mann pożegnał się ze stacją w marcu bieżącego roku (MMP24 z 12 marca).
W piątek w popołudniowej audycji w Trójce "Co w mowie piszczy” z Trójką pożegnała się również prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego. Prowadziła audycję językową od 16 lat. Na pożegnanie i w ramach komentarza na temat ostatnich wydarzeń przytoczyła słuchaczom cytat z książki "1984” George’a Orwella: "jeżeli z faktów wynika co innego, fakty należy zmienić”. 

Z kolei wczoraj po południu w swoim fanpage'u w Facebooku Katarzyna Stoparczyk napisała: "Znikam z anteny. Tak jak i większość moich Kolegów. Bo nie chcę, nie mogę, legitymizować tego co z naszego ukochanego radia pozostało."

Katarzyna Stoparczyk w Trójce pracowała od 2001 r. W Programie Trzecim Polskiego Radia stworzyła audycję "Dzieci wiedzą lepiej", a także "Myślidziecka 3/5/7"

 

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , ,