M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Jakub Strzyczkowski na czele Trójki

Katarzyna Woźniak | 26 maja 2020, 06:00

Tomasz Kowalczewski odchodzi ze stanowiska, z anteny znikają kolejni dziennikarze.

Jakub Strzyczkowski został nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu Trzeciego Polskiego Radia. Zastąpił na tym stanowisku Tomasza Kowalczewskiego, który spotkał się z falą krytyki po ocenzurowaniu 1998. wydania listy przebojów Trójki. Protest wobec takiej ingerencji spotkał się z ostrą reakcją dziennikarzy i artystów - w ciągu tygodnia wypowiedzenia złożyło kilkunastu dziennikarzy, inni wybrali zwolnienia lekarskie.
Strzyczkowski jest związany z Trójką od 1990 r. Przez wiele lat prowadził "Zapraszamy do Trójki", a także audycję "Za, a nawet przeciw". Przed Bożym Narodzeniem prowadził licytacje na rzecz rodzinnych domów dziecka w ramach akcji Idą Święta.

Trójka od kilku miesięcy boryka się z licznymi problemami, ale ich kumulacja przypadła na piątkowe wydanie Listy Przebojów LP3 (MMP24 z 18 maja). Po odejściu Marka Niedźwieckiego kolejni dziennikarze odeszli z pracy, m.in.: Piotr Kaczkowski, Piotr Stelmach, Piotr Metz, Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Marcin Łukawski, Marcin Kydryński, Hieronim Wrona, Katarzyna Stoparczyk.  
Wczorajsze poranne wydanie "Zapraszamy do Trójki" było wypełnione tylko muzyką i serwisami informacyjnymi. Od momentu zmiany ramówki z powodu pandemii poranna antena była dzielona pomiędzy Marcina Łukawskiego, Piotra Łodeja i Krystiana Hankego. Łukawski w ubiegłym tygodniu złożył wypowiedzenie z pracy, Hankego od dłuższego czasu nie ma na antenie. Z powodu pandemii dwa razy "Salon polityczny Trójki" prowadziła Beata Michniewicz. Wczoraj Michniewicz nie pojawiła się w pracy, korzysta z zaległego urlopu, ale nie wiadomo, czy wróci na antenę. W całym porannym "Zapraszamy do Trójki” nie było prowadzącego (nawet regularnie w ostatnich tygodniach prowadzącego audycję Piotra Łodeja), pasmo w całości wypełniły piosenki.

W poniedziałek złożyła wypowiedzenie z pracy Katarzyna Borowiecka, która związana była z anteną od 2007 r. Prowadziła m.in. "ABC Popkultury", "Klub Trójki", odpowiadała m.in. za konkurs Talenty Trójki. W swoim fanpage'u napisała: "Właśnie złożyłam wypowiedzenie. Z ciężkim sercem, choć ta decyzja dojrzewała we mnie od dłuższego czasu. Kolejne fatalne, nieuzasadnione merytorycznie decyzje. Postępująca korozja anteny. Brak szacunku dla ludzi, brak szacunku dla warsztatu, brak szacunku dla radia. Jest we mnie od dawna dziwna mieszanka zadziwienia i wściekłości. Jestem radiową fanatyczką, kibolką eteru. Ale na razie dziękuję mojej radiowej Bandzie - Słuchaczkom i Słuchaczom - bez Was nie ma radia".

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,