M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Salesforce i Deloitte: Połowa zatrudnionych boi się utraty pracy

Magdalena Soroczyńska | 29 maja 2020, 06:00

Jak COVID-19 zmienia rynek i biznes, jak wpływa na światową gospodarkę, odpowiada międzynarodowe badanie.

Jak COVID-19 zmienia rynek i biznes, jak wpływa na światową gospodarkę, odpowiada międzynarodowe badanie Salesforce Research Consumer i Salesforce Workforce Research publikowane przez Salesforce i Deloitte.

Przedsiębiorcy zdwoili siły we wdrażaniu innowacji i przemodelowaniu metod działania. Większego znaczenia nabiera technologia potrzebna do pracy zdalnej, rozwoju e-commerce i płatności elektronicznych. Odnotowano 38-proc. wzrost bezkontaktowych dostaw, 37-proc. wzrost liczby elektronicznych płatności, 23-proc. wzrost wykorzystania kas samoobsługowych. 45% badanych przedstawicieli MSP twierdzi, że zmienia dotychczasowy model biznesowy, 38% zmienia również taktykę obsługi klienta i działania marketingowe (35%).

Nadchodzą również duże zmiany na rynku pracy. Ponad 50% pracowników pracuje zdalnie, a niewiele mniej (48%) boi się zwolnień. Tyle samo zamierza zmienić pracodawcę, by pracować w stabilniejszej w czasie pandemii branży.  Obecnie o zmianie pracy lub jej podjęciu myślą pracownicy z sektora turystycznego i hotelarskiego (52%), z branży transportowej (52%), służby zdrowia (49%), handlu (47%) i produkcji (47%).

PKB większości krajów w tym roku będzie znacznie niższy od prognoz ustalonych na początku roku. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2020 r. światowa gospodarka, zamiast się rozwijać, może odnotować spadek o 3%.

Wiele z nowych trendów, które pojawiły się w okresie pandemii, zostanie z nami na stałe, jak choćby rozpowszechnienie pracy zdalnej. Przyspieszona cyfryzacja to trend widoczny we wszystkich krajach, również w Polsce. Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii 3 lata temu usługi cyfrowe miały 6,2-proc. udział w PKB Polski. W 2020 r. wpływ cyfryzacji na PKB może być dwukrotnie większy.

Gospodarka po pandemii – cztery scenariusze:

Scenariusz 1: Przelotna burza – Gospodarka ożywia się pod koniec 2020 r. i przyspiesza w drugiej połowie 2021. Pandemia wywołuje długoterminowe skutki gospodarcze. Tarcze finansowe pomagają doraźnie, lecz nie mogą odwrócić strat, które najdotkliwiej odczuwają małe firmy i osoby o względnie niskich dochodach.

Scenariusz 2: Późniejsze odbicie zmienia dotychczasowe modele działania – ożywienie gospodarcze rozpoczyna się pod koniec 2021 r. Jest niewielkie na początku 2022 r., ale przyspiesza w drugiej połowie 2022 r. Pandemia utrzymuje się, co stanowi coraz większe obciążenie dla rządów na całym świecie. Pojawiają się nowe ekosystemy i partnerstwa publiczno-prywatne, które podejmują współpracę, by reagować na kluczowe potrzeby i wprowadzać potrzebne innowacje.

Scenariusz 3: Kierunek Daleki Wschód – odbicie gospodarcze rozpoczyna się pod koniec 2021 r., przy czym na Wschodzie jest szybsze i bardziej zdecydowane. Zachód radzi sobie z wirusem wolniej i mniej konsekwentnie niż Wschód. Wschód staje się liderem w globalnej koordynacji systemów opieki zdrowotnej i biznesu.

Scenariusz 4, Samotne wilki – światowe ożywienie gospodarcze pojawia się w połowie 2022 r. Wirus mutuje, a pandemia trwa dłużej, niż się spodziewano. Kraje izolują się, współpraca między nimi jest utrudniona, co skutkuje m.in. wprowadzaniem ścisłej kontroli nad importem. Rządy państw przejmują większą kontrolę nad biznesem, wywierając duży wpływ na wewnętrzne przepływy kapitału.

 

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,