M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Trump: Departament Skarbu powinien mieć udział we wpływach ze sprzedaży TikToka

Paweł Piasecki | 5 sierpnia 2020, 06:00

Amerykański prezydent ostrzegł, że aplikacja zostanie zablokowana 15 września, jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie.

Kupnem TikToka należącego do chińskiej firmy ByteDance zainteresowany jest Microsoft. Wiadomo, że jego CEO Satya Nadella rozmawiał z Trumpem na temat transakcji. ByteDance znajduje się z kolei pod presją, aby sprzedać swój amerykański biznes po tym, jak Trump  zagroził, że "rozprawi się" z chińskimi firmami technologicznymi. Amerykański prezydent opisał swoją propozycję jako podobną do umowy między wynajmującym a najemcą, dodając, że Stany Zjednoczone przyczyniły się w dużej mierze do sukcesu TikToka.

Według Gene Kimmelmana, byłego głównego radcy prawnego Wydziału Antymonopolowego Departamentu Sprawiedliwości USA, a obecnie doradcy organizacji Public Knowledge, żądanie prezydenta, by część pieniędzy z transakcji trafiła do Departamentu Skarbu, nie ma podstaw w amerykańskim prawie antymonopolowym.

Oprócz zawarcia transakcji z Microsoftem lub inną firmą amerykańską ByteDance rozważa też - w obliczu nacisków ze strony administracji amerykańskiej - przeniesienie głównej siedziby firmy z Pekinu do Londynu, by "stać się firmą globalną i lepiej służyć klientom".

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , ,