M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Facebook zapłaci 106 mln euro zaległych podatków we Francji

( red. ) | 26 sierpnia 2020, 06:00

Gigant mediów społecznościowych zapłaci też 8,46 mln euro podatku od przychodów uzyskanych we Francji w 2020 r. - 50% więcej niż rok wcześniej.

Facebook nie ujawnił szczegółów sporu podatkowego z rządem francuskim, ale Francja od dawna naciska na firmy technologiczne, aby płaciły więcej podatków w kraju, w którym generują przychody. Zaległa kwota 106 mln euro to podatki należne za okres od 2009 r. Podobne ugody z władzami francuskimi zawarły Google, Apple i Amazon.

W zeszłym roku Francja ogłosiła wprowadzenie nowego podatku od usług cyfrowych dla międzynarodowych firm technologicznych, ale w styczniu br. zapowiedziała, że przesunie wprowadzenie regulacji do końca 2020 r. Nowy podatek wymagałby od światowych gigantów technologicznych płacenia podatku w wysokości 3% ich przychodów we Francji dwa razy w roku, w kwietniu i listopadzie. W odpowiedzi na opóźnienie wprowadzenia nowego podatku Stany Zjednoczone oświadczyły, że nie narzucą ceł odwetowych na towary francuskie o wartości 2,4 mld dol., w tym szampana i ser.

OECD pracuje nad wielostronnym porozumieniem dotyczącym opodatkowania gigantów technologicznych przez rządy. W Wielkiej Brytanii Facebook zapłacił w 2018 r. zaledwie 28,5 mln funtów podatku dochodowego od osób prawnych w 2018 r., pomimo wygenerowania przychodów w rekordowej kwocie 1,65 mld funtów.

(BBC.com)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , ,