M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

ARC: COVID-19 zmienił zwyczaje kawowe Polaków

Katarzyna Woźniak | 3 września 2020, 06:00

Obecnie częściej pijemy kawę w mieście podczas tankowania i zakupów niż podczas spotkań z przyjaciółmi.

Wyniki corocznego raportu Cafe Monitor ARC Rynek i Opinia pokazują, że pandemia zmieniła zwyczaje kawowe Polaków. Obecnie pijemy kawę w większym stopniu przy okazji zakupów czy tankowania niż spotkania z przyjaciółmi, chociaż powoli wracamy do dawnych przyzwyczajeń. W porównaniu z ubiegłym rokiem spadł o 9 pkt proc. odsetek osób pijących kawę "w mieście”, mniej osób pije też kawę późnym popołudniem.
Lockdown wstrząsnął rynkiem kawy. Praca z domu, brak podróży i wyjść ze znajomymi spowodowały, że rynek kawiarniany zamarł na wiele tygodni. Po obluzowaniu obostrzeń wszystko zaczęło powoli wracać do normy. Mimo iż badanie Cafe Monitor było realizowane już po zniesieniu najbardziej surowych obostrzeń i otwarciu kawiarni, wyraźnie widać ogólny spadek liczby osób pijących kawę na mieście.
Zmianie uległy również godziny spożywania kawy – częściej wybierane są godziny przedpołudniowe. Może to wynikać z faktu, że popołudniowe picie kawy "w mieście” to zazwyczaj również spotkania z przyjaciółmi, a te – w zamkniętych pomieszczeniach – ograniczyliśmy. 
Podobnie jak w zeszłym roku, najczęściej kawę "w mieście" spożywamy na stacji benzynowej. Ważną zmianą jest wzrost o 7 pkt proc. odsetka osób, które piją kawę w sklepach convenience. Po raz pierwszy w wieloletniej historii badania sklep spożywczy znalazł się wśród trzech głównych miejsc, w których można wypić kawę, spontanicznie wymienianych przez respondentów. Jak przekonują autorzy badania, ma to związek ze wzrostem jakości kawy dostępnej w sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych, smakiem i jakością nie różni się od tej serwowanej w kawiarni, a dodatkowo kusi niższą ceną.
Badanie Cafe Monitor 2020 zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie N=1776 osób w dniach 8-29 lipca 2020. Badani to osoby w wieku 16-65 lat.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , ,