M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

KOMISJA EUROPEJSKA ZATWIERDZIŁA FUZJĘ SEAGRAM I VIVENDI

Serwis Dzienny | 17 października 2000, 00:00

Komisja Europejska zatwierdziła fuzję Seagram i Vivendi ocenianą na 34 mld euro po otrzymaniu odpowiednich deklaracji ze strony Vivendi i...

Komisja Europejska zatwierdziła fuzję Seagram i Vivendi ocenianą na 34 mld euro po otrzymaniu odpowiednich deklaracji ze strony Vivendi i należącej do Seagram telewizji Canal Plus. Grupa multimedialna Vivendi zadeklarowała sprzedaż swoich udziałów w British Sky Broadcasting (BSkyB) - telewizji kontrolowanej przez Ruperta Murdocha i powiązanej z amerykańskim studiem filmowym Fox, natomiast Canal Plus zobowiązał się do oddania konkurencji na pięć lat praw pierwszeństwa do wyświetlania 50 proc. filmów pochodzących ze studia Universal.

Deklaracje partnerow rozwiały obawy KE pełniącej w przypadku połączeń przedsiębiorstw funkcję urzędu antymonopolowego, że w przypadku zatwierdzenia fuzji dojdzie do zmonopolizowania rynku płatnej telewizji, a także dystrybucji filmów oraz muzyki w internecie.

Trudno przewidzieć konsekwencje, jakie fuzja może mieć dla polskiego Canalu Plus. Udział obcego kapitału w jego składzie kapitałowym może wynosić maksymalnie 33 proc. Zatem - jak twierdzi Paulina Krasińska - rzecznik prasowy Canal Plus - "fuzja nie wpłynie bezpośrednio na zmiany struktury finansowej, natomiast na pewno pozwoli pozyskiwać nowe filmy ze studia Universal". Telewizja ma prawo do emisji filmu już rok po kinowej premierze. (MM)