Kraj

Reklama online urosła w III kwartale 2009 r. o 15 proc.

Rynek reklamy internetowej w Polsce w III kwartale 2009 r. był wart 317,7 mln zł. To o 15 proc. więcej...

Rynek reklamy internetowej w Polsce w III kwartale 2009 r. był wart 317,7 mln zł. To o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2008 r. – wynika z raportu IAB AdEx przygotowanego przez PricewaterhouseCoopers Polska i IAB Polska.

Najpopularniejszą formą reklamy jest display, która w porównaniu z III kwartałem 2008 r. zwiększyła swój udział z 45 do 47 proc. Na drugim miejscu znajduje się reklama w wyszukiwarkach (SEM), która również zwiększyła swój udział – z 27 do 28 proc. Kolejne pozycje zajęły: ogłoszenia – 17 proc., e-mail – 6 proc. (obie mają taki sam udział jak rok temu) oraz inne – 2 proc.

W ramach reklamy graficznej najpopularniejsze są formy wbudowane w treść strony – ich udział wyniósł nieco ponad 70 proc. Innymi najpopularniejszymi formatami typu display są: formy wyświetlane nad treścią – 8,9 proc., treści sponsorowane – 5,8 proc., akcje specjalne – 5 proc. oraz “inne formy” – 9,8 proc. Z 7 do 11,8 proc. wzrósł udział wydatków na reklamę efektywnościową (CPA), przy czym w ostatnim badaniu dane przekazało 20 uczestników badania, podczas gdy rok temu – tylko 12. Nieznacznie zwiększył się udział reklamy wideo – z 1,1 do 1,5 proc.

Na reklamę internetową najwięcej wydają firmy z sektorów usług finansowych i handlowego – ich udziały stanowią odpowiednio 11 i 9 proc. Dalsze pozycje zajęły: telekomunikacja – 8 proc., czas wolny – 7 proc. i motoryzacja – 6 proc.

Jarosław Nowak, imedia strategy manager w Digital OmnicomMediaGroup, 15-proc. wzrost wartości rynku tłumaczy tym, że większość marketerów przeniosła lub zwiększyła udział budżetów mediowych i reklamowych w internecie. Nie jest zaskoczony niewielkim wzrostem wydatków na reklamę efektywnościową. – Formy reklamy efektywnościowej są dobrze znane szczególnie w branży finansowej i telekomunikacyjnej, ale nie są na tyle rozpowszechnione, żeby stały się modelem z wysokim udziałem w wydatkach – mówi. Nie dziwi go też niewielki wzrost wydatków na reklamę wideo, ale jest zaskoczony niewielkim wzrostem wydatków na SEM. – Jeśli chodzi o reklamę wideo, to mamy do czynienia z małym przestojem wynikającym z tego, że w czasie kryzysu marketerzy oczekiwali klarownych wyników i statystyk kampanii, a także niskich kosztów produkcji. Jestem natomiast zaskoczony niewielkim wzrostem wydatków na SEM. Z mojego punktu widzenia mamy wręcz niesamowity przyrost, jeżeli chodzi o udział SEM-u w planowaniu – mówi.

Raport opublikowano na podstawie danych 27 firm uzyskanych od firm: AdNet, Ad-Vice, Axel Springer Polska, Agora SA, Allegro, ARBOmedia Polska, Bankier, Cormedia, Eniro Polska, Fotka, GG Network SA, IDG Poland, IDMnet, Interia.pl, Money.pl, Nasza-klasa, Netsprint, Novem, O2.pl, Onet.pl, Pkt.pl, Polsat Media, Polskapresse, Pracuj.pl, TradeDoubler, TVP i Wirtualna Polska. (TWI)