M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Koronki odkrywają wiosnę

Joanna Dziwisińska | 9 kwietnia 2010, 06:00

Na ulicach największych miast roi się od reklam, na których modelki prezentują nie tylko swoje ciała, ale przede wszystkim... bieliznę. To "trudny" moment dla męskiej części kierowców.

Według badań MB SMG/KRC przygotowanych na zlecenie firmy Atlantic kobiety kupują bieliznę raz na dwa-trzy miesiące. Zakupów fig dokonuje się częściej niż biustonoszy, traktując to jako dobro powszednie.

Ponieważ nadchodzi okres, kiedy kobiety odkrywają więcej ciała, znacznie większą uwagę przykładają także do tego, co mają pod skąpym często ubraniem. Wiosna to idealny moment na wprowadzenie najnowszych kolekcji wiosna-lato. W tegorocznych nowościach podkreśla się kobiecość i delikatność. Stąd te wszystkie filigrany, kwiatuszki i koronki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedną z pierwszych firm, która wyszła ze swoją kolekcją na polskie ulice, jest Calzedonia Master Polska, która rozpoczęła wiosenno-letnią kampanię reklamową bielizny Intimissimi. W kampanii wystąpiła jedna z najpopularniejszych światowych modelek Gisele Bündchen. Jest to międzynarodowa akcja promocyjna.

Bardzo szybko do Intimissimi dołączył Triumph International, który ruszył z promocją najnowszej kolekcji bielizny Triumph Fashion. Swoje nowości prezentują również polscy producenci, choć w mniejszym zakresie, np. Samanta.

Po kilku latach z jedną z największych dla marki akcją marketingową ruszył także Atlantic. Jest ona związana z rebrandingiem. Firma wprowadza nowe logo zaprojektowane przez Studio DN. Kolejnym krokiem będzie zmiana koncepcji sklepów na nowy, butikowy format, który przygotowuje agencja Studio 1:1.

Jak podkreśla Iga Aksamit, dyrektor marketingu Atlantica, najważniejsze dla marki jest realizowanie spójnego konceptu, który spełniałby oczekiwania kobiet w kwestii komfortu, piękna i zmysłowej, codziennej elegancji.

Regularną kampanię reklamową marketer planuje dopiero na początku przyszłego roku, kiedy zakończy obecny etap działań. Przy realizacji działań reklamowych Atlantic pracuje z fotografem Markiem Straszewskim.

 

Piękno w rozsądnej cenie

Polki dość rozsądnie podchodzą do zakupów bielizny. Jej cena jest dla nich jednym z ważniejszych elementów. Jak przekazała Agnieszka Siebauer-Osman, PR & event specialist w Triumph International, panie często pytają o promocję i oferty specjalne. - Generalnie wszystkie panie są skłonne zaakceptować cenę w granicach 80 zł za biustonosz – dodaje.

Iga Aksamit podkreśla także, że Polki posiadają spore wyczucie piękna i dbają o to, by ich bielizna była wyjątkowa. W swojej strategii Atlantic stara się promować trend odchodzenia od wyłącznie funkcjonalnego traktowania bielizny na rzecz bardziej emocjonalnego, osobistego podejścia.

- Większość kobiet ubiera się dla siebie, a nie po to, aby podobać się innym. To nasza grupa docelowa, do której chcemy trafić z naszą kolekcją – mówi. - Bardzo często zakup bielizny dokonywany jest spontanicznie, pod wpływem chwili i wrażeniem wyjątkowego produktu lub atrakcyjnego rabatu.

Męski prezent

Bielizna to jeden z najczęściej kupowanych przez mężczyzn prezentów. 30 proc. Polaków przyznaje, że podarowało swoim partnerkom tak... wyrafinowane produkty. Oczywiście najczęściej kierując się własnymi upodobaniami, znacznie mniejszą uwagę zwracając na cenę prezentu.

Jest to przede wszystkim bielizna romantyczna lub seksowna, rzadziej tzw. codzienna. Statystyki Triumpha wskazują, że aż 70 proc. panów przy wyborze biustonosza kieruje się własnymi upodobaniami, które można sprowadzić do jednego – przezroczyste.

Dla firm bieliźniarskich męski konsument to drobiazg, który generuje tylko kilka procent sprzedaży. Choć po komunikacji reklamowej, jaką producenci stosują, można by się spodziewać, że jest to główna grupa docelowa.

W najbliższych miesiącach reklamy bielizny zastąpią superletnie kreacje, czyli kostiumy kąpielowe. I tym razem piękne kobiece ciała, w tym m.in. modelki Edyty Zając w strojach marki Feba, będą przyciągać uwagę przechodniów.


Inne znaleziska

Z badań przeprowadzonych w 2009 roku na zlecenie Atlantica przez Millward Brown SMG/KRC wynika m.in.:

Analizując zwyczaje związane z noszeniem biustonoszy/majtek, należy uznać, że dla około 30 proc. kobiet w ogóle nie ma znaczenia to, w jaki sposób dobrane są do siebie te części garderoby; ważniejsze od tego, czy elementy garderoby są tej samej firmy, jest to, aby nie kolidowały ze sobą stylem.

Tylko 8 proc. kobiet stara się mieć zawsze na sobie komplet bielizny. Kobiety zdecydowanie większą uwagę przykładają do zakupu biustonosza niż do zakupu majtek. Podstawowym powodem takiego zachowania jest fakt, iż biustonosz bardziej niż majtki decyduje o tym, czy kobieta dobrze czuje się w swoim ubraniu. Ponadto biustonosz jest droższy, a zatem wybór jest bardziej przemyślany.

W ramach zakupów towarzyszących (choć większość bielizny zarówno mężczyźni i kobiety kupują samotnie) mężczyźni chętniej oddają inicjatywę i są skłonni delegować decyzję o wyborze produktu swojemu pomocnikowi, natomiast w przypadku kobiet rola towarzysza istotnie częściej kończy się na "doradzaniu", natomiast ostateczna decyzja o wyborze należy do nich.

Kobiety częściej niż mężczyźni kupują bieliznę innym, najczęściej właśnie mężowi.

W przypadku gdy mamy do czynienia z relacją niesformalizowaną (partner/partnerka), mężczyznom zdarza się częściej kupować bieliznę dla partnerek niż kobietom dla partnerów. Natomiast w przypadku relacji żona/mąż zdecydowanie częściej żony kupują mężom bieliznę niż mężowie żonom.

W związkach nieformalnych (partner/partnerka) kobiety w podobnym stopniu jak mężczyźni są gotowe (około 15 proc.) na zakup drugiej stronie bielizny humorystycznej (dla żartu). Tymczasem już w relacji mąż/żona mężczyźni utrzymują ten motyw zakupu na analogicznym poziomie, natomiast w przypadku kobiet on praktycznie znika (do 3 proc.).

Podobnie zmniejsza się w sformalizowanych związkach w stosunku do związków partnerskich motywacja kobiety, aby kupić mężowi bieliznę erotyczną/prowokującą (z 9 proc. do 2 proc.), tymczasem wśród mężczyzn ten powód pozostaje na stałym poziomie (23 proc.) niezależnie od rodzaju związku.

Mężczyzna przed wejściem do sklepu musi mieć wyraźną informację, np. w postaci wystawy, że znajdzie w nim produkty dla siebie. To, czego boją się panowie, to tzw. puste przebiegi. Wolą wtedy kupić cokolwiek, niż wyjść z pustymi rękami. Zależy im też na wyraźnie oddzielonej strefie męskiej i damskiej.

Ciekawa inicjatywa, nowobiznesowo i... twórczo:

Podlaski Klaster Bielizny szykuje się do pierwszej kampanii, poszuka agencji

Podlaski Klaster Bielizny, stowarzyszenie producentów i dystrybutorów bielizny, zamierza przeprowadzić pierwszą w swojej historii kampanię reklamową. Organizacja przeprowadzi konkurs na obsługę reklamową i mediową tej kampanii, jednak szczegóły na ten temat na razie nie są znane. Projekt kampanii ma mieć charakter wizerunkowo-sprzedażowy, a środki na jej realizację będą pochodziły z funduszy unijnych. Nie udało nam się ustalić wielkości budżetu.
Stowarzyszenie Podlaski Klaster Bielizny obecnie zrzesza m.in. takie firmy, jak: Ava, Axami, Gaia, Gorteks, Kinga, Kontri, Kostar, Mat i Mada.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,