Kraj

PO, PSL i SLD porozumiały się w sprawie nowej Ustawy medialnej - licencje zamiast abonamentu

Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej porozumiały się w sprawie zapisów w nowej Ustawie medialnej. Najważniejsze założenia...

Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej porozumiały się w sprawie zapisów w nowej Ustawie medialnej. Najważniejsze założenia nowego dokumentu partie przedstawiły na wspólnej konferencji prasowej. Jego autorzy deklarują, że ustawa może wejść w życie w połowie roku i ma przyczynić się do reformy TVP i Polskiego Radia. Dokument przewiduje przydzielanie licencji programowych adresowane głównie do nadawców publicznych, ale będą się też mogli o nie starać nadawcy komercyjni. Zniesiony zostanie abonament RTV. Media publiczne będą finansowane z Funduszu Misji Publicznej, a pieniądze rozdzieli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Oddziały regionalne TVP zostaną przekształcone w nowe spółki. Łącznie będzie ich 16. Na ich czele staną jednoosobowe zarządy i trzyosobowe rady nadzorcze – wybrane w otwartych konkursach. Ośrodków radiowych ma być 17, a struktura zarządzająca ma być taka sama jak w TVP.

KRRiTV ma liczyć 7 osób (obecnie jest 5 członków). Trafi tam trzech przedstawicieli rekomendowanych przez Sejm RP, dwóch przez Senat RP i dwóch przez prezydenta RP. Przy KRRiTV powstanie 15-osobowa rada programowa (złożona z przedstawicieli ministra kultury oraz osób rekomendowanych przez środowiska naukowe i dziennikarskie). Ma oceniać misję publiczną i warunki otrzymania licencji programowej. Budżet na 2010 r. będzie określony na poziomie wpływów z abonamentu w 2007 r. (około 900 mln zł). (PM)