Kraj

Axel Springer nie zgadza się z uchwałami ZKDP i podejmie kroki prawne

Axel Springer Polska zamierza podjąć kroki prawne w celu uchylenia trzech kolejnych uchwał Związku Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP) podjętych 27...

Axel Springer Polska zamierza podjąć kroki prawne w celu uchylenia trzech kolejnych uchwał Związku Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP) podjętych 27 sierpnia br. Trzy uchwały łączy jeden mianownik. Chodzi o kwalifikację formy rozpowszechniania dzienników “Dziennik” Springera i “Gazeta Prawna” Inforu, które objęte są od niedawna wspólną ofertą prenumeraty. Według naszych informacji temat w ZKDP został podjęty z inicjatywy Agory SA, wydawcy “Gazety Wyborczej”.

W pierwszej uchwale zarząd ZKDP stwierdza, powołując się na regulamin ZKDP, że oferta “Dziennika” i “Gazety Prawnej” stanowi pakiet. W drugiej zwraca się do Springera i Inforu o poinformowanie, jak ich dzienniki będą zaliczone w składanych deklaracjach za lipiec br. ZKDP. Zwraca uwagę na to, że jeden z dzienników pakietu powinien umieszczać swoje dane w rubryce o prenumeracie, a drugi – w innych płatnych formach rozpowszechniania. Trzecia uchwała zwraca uwagę Springerowi i Inforowi, że muszą złożyć wyjaśnienia w ściśle określonym terminie pod rygorem wstrzymania publikacji deklaracji dotyczących “Dziennika” za lipiec br.

Agora SA 3 września br. przygotowała komunikat na temat rozpowszechniania płatnego dzienników w lipcu br. Wynika z niego, że najwyższe rozpowszechnianie miał “Fakt” Springera – 492 tys. egz. (spadek o 3,9 proc. w stosunku do lipca ub.r.), rozpowszechnianie “Gazety” wyniosło 386 tys. egz. (spadek o 8,8 proc.), a “Super Expressu” (Murator SA) – 200 tys. egz. (wzrost o 1,2 proc.).

“Dziennik” rozpowszechnił 152 tys. egz. (spadek o 16,6 proc.). Agora opisuje, że 89 tys. egzemplarzy ze 152 tys. “Dziennika” rozpowszechniono w formie sprzedaży egzemplarzowej (sprzedaż m.in. w kioskach) i prenumeraty. 63 tys. egz., czyli 41 proc., “Dziennik” rozpowszechnił w ramach tzw. innych płatnych form rozpowszechniania.

Springer uważa, o czym powiadomił już ZKDP, że uchwały Związku zostały podjęte z naruszeniem przepisów statutu i regulaminu ZKDP. Dotyczy to zarówno trybu ich podjęcia, jak i treści uchwał. Wydawca sądzi, że zarząd Związku podjął błędnie merytorycznie uchwały, a także przekroczył swoje kompetencje, działając z naruszeniem regulaminu i statutu.

Jerzy Karwelis, prezes ZKDP, powiedział, że nie może wypowiadać się na opisywany temat, ponieważ jest jednocześnie dyrektorem wydawniczym w Springerze (odpowiada za tytuły “Newsweek” i “Forbes”), a poza tym nie był obecny przy podejmowaniu dwóch ostatnich uchwał.

Rafał Kamiński, dyrektor kolportażu Springera, powiedział, że z szacunku dla instytucji ZKDP wydawca zakwalifikował sporną sprzedaż zgodnie z interpretacją zarządu ZKDP. – Chociaż się z nią nie zgadzamy i będziemy ją oprotestowywać jako niesłuszną – dodał. – Tylko dlatego, że zastosowaliśmy się do tej interpretacji, nasze proporcje pomiędzy sprzedażą ogółem a rozpowszechnianiem płatnym tak wyglądają w lipcu. Według nas jest inaczej, czego dowiedziemy w procesie odwoławczym. Chciałbym przypomnieć, że ZKDP nie ma o co kruszyć kopii. Zarówno sprzedaż ogółem, jak i rozpowszechnianie płatne razem są na równi uznawanymi przez rynek walutami oceniającymi sprzedaż wydawców – dodał Rafał Kamiński.

Z Wojciechem Błochem odpowiedzialnym za kolportaż w Agorze nie udało się nam skontaktować do czasu zamknięcia tego wydania DS “MMP”. (KP)