Kraj

Łódź dołącza do "Bram Kraju" - konkursu AMS

Łódź jest trzecim po Krakowie i Wrocławiu miastem, które przystąpiło do konkursu "Bramy Kraju". Jego organizatorem jest firma reklamy zewnętrznej...

Łódź jest trzecim po Krakowie i Wrocławiu miastem, które przystąpiło do konkursu “Bramy Kraju”. Jego organizatorem jest firma reklamy zewnętrznej AMS SA.

W ramach trzeciej edycji konkursu zostaną zaprojektowane elementy małej architektury, które umeblują plac Wolności, jeden z najstarszych placów Łodzi, od którego rozpoczyna się ulica Piotrkowska.

Pomysł na przekształcenie placu Wolności w przestrzeń publiczną najwyższej jakości narodził się w redakcji łódzkiej “Gazety Wyborczej”. Redakcja przekonała do niego władze Łodzi i rozpisano konkurs. Architekci mieli za zadanie nie tylko stworzyć koncepcję zagospodarowania przestrzeni, ale też zaprojektować dla niego meble miejskie. Następnie zgłoszone projekty poddano pod ocenę mieszkańców miasta. Łodzianie oraz jurorzy (architekci i urbaniści) za najlepszy projekt przebudowy placu uznali tę samą pracę autorstwa trójki łodzian – Joanny Raczko-Kokoszkiewicz, Karola Saloni-Marczewskiego i Marcina Kokoszkiewicza. Władze miasta podjęły jednak decyzję, że konkurs na projekt mebli miejskich zostanie rozpisany ponownie.

– Zgłoszenie placu Wolności do konkursu “Bramy Kraju” wydaje się nam optymalnym rozwiązaniem – podkreśla prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. – Nad konkursem czuwa rada programowa złożona z najwybitniejszych specjalistów i to gwarantuje nam, że projekty będą najwyższej jakości.

W tegorocznej edycji konkursu AMS zostaną wyłonione najlepsze prace w dwóch kategoriach – na najlepszą zrealizowaną inwestycję związaną z wyposażeniem w meble miejskie całości lub części miasta oraz na najlepszą koncepcję zagospodarowania wybranych obszarów przestrzeni publicznej z wyposażaniem jej w meble miejskie.

W pierwszej kategorii organizatorzy zachęcają samorządy do dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi i walki o nagrodę – kampanię reklamową na nośnikach reklamy zewnętrznej o wartości 150 tys. zł. W kategorii “Najlepsza koncepcja zagospodarowania przestrzeni publicznej ze szczególnym uwzględnieniem wyposażenia w meble miejskie” nagrodzone zostaną najlepsze pomysły na umeblowanie przestrzeni miejskiej. Nagrody pieniężne w wysokości 15 tys. zł zostaną przyznane autorom zwycięskich koncepcji dla każdego miasta osobno. (BG)