M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Play jest wart 1,5 mld zł, a nie 5 mld zł

Maciej Burlikowski | 25 czerwca 2010, 06:00

Były prezes Centertela Grażyna Piotrowska-Oliwa uważa, że obecni właściciele Playa wyceniają go o wiele za drogo.

Grażyna Piotrowska-Oliwa, która w latach 2007-2009 była prezesem PTK Centertel, operatora sieci komórkowej Orange, w Grupie Telekomunikacji Polskiej SA zaś pracowała od 2001 r., a obecnie jest wiceprezesem organizacji Pracodawcy RP (to dawna Konfederacja Pracodawców Polskich), we wtorek występowała podczas konferencji "Fuzje i Przejęcia", współorganizowanej przez Pracodawców RP.

Jej zdaniem obecnie polski rynek telekomunikacyjny jest wart znacznie powyżej 40 mld zł.
Spółkę P4, operatora sieci komórkowej Play, należącą do funduszy Novator (inwestor od początku) i Tollerton (objął udziały w zamian za wniesienie udziałów Germanos Polska), Piotrowska-Oliwa określiła mianem "pięknej panny na wydaniu". Mimo to uważa, że udziałowcy Playa cenią się bardzo wysoko.

– Moim zdaniem Play jest wart maksymalnie 1,5 mld zł, właściciele wyceniają go jednak na 5 mld zł. Przejęcie tej marki, która na koniec ubiegłego roku miała 7,6 proc. rynku, ale z dużym udziałem pre-paidów, przez któregoś z trzech operatorów telefonii komórkowej nie doprowadzi jednak do zabicia konkurencji, bo rynek już został drastycznie przeceniony. Taki ruch powinien jednak zahamować odpływ klientów. Warto też pamiętać o tym, że Play ma pakiet interesujących częstotliwości, które mogą okazać się dla potencjalnego inwestora łakomym kąskiem. Jednak decydującą kwestią powinna być cena – twierdzi Piotrowska-Oliwa.

Była szefowa Orange wypowiadała się także na temat potencjalnej sprzedaży Polkomtela. Ten temat rzeczywiście wraca co jakiś czas jak bumerang. Jak się wydaje, dotychczasowi właściciele telekomu są zdeterminowani, choć przez tyle lat nie umieli się porozumieć w tej sprawie.

Otóż PKN Orlen (właściciel 24,39 proc. akcji), KGHM (24,39 proc.), PGE (21,85) zapowiedzieli, że chcą sprzedać swoje udziały do końca tego lub początku przyszłego roku. Zdaniem Piotrowskiej-Oliwy zainteresowany ich odkupieniem będzie prawdopodobnie Vodafone (kontrolujący obecnie 24,39 proc. akcji).

Według różnych wyliczeń Polkomtel wart jest od 13 do 17 mld zł, choć ta górna granica w opinii Piotrowskiej-Oliwy jest mocno wyśrubowana. Jej zdaniem wyłożenie takiej gotówki nie byłoby natomiast problemem dla firm private equity, które od dawna przyglądają się uważnie temu, co się dzieje w Polkomtelu.

Takiego scenariusza nie można wykluczyć, zwłaszcza że niedawno w wypowiedziach do mediów prezesi Orlenu i PGE sugerowali, iż Vodafone może być jednak zainteresowany "wyjściem" z Polkomtela i wtedy możliwa byłaby sprzedaż 100 proc. akcji Polkomtela, a taka transakcja mogłaby dojść do skutku w I kw. przyszłego roku.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , ,