Kraj

Startrack - nowy wymiar planowania mediów

Dom mediowy Starcom we współpracy ze swoimi klientami (m.in. Coca-Cola Poland Services Ltd., Kraft Jacobs Suchard) zrealizował ilościowe badanie zachowań...

Dom mediowy Starcom we współpracy ze swoimi klientami (m.in. Coca-Cola Poland Services Ltd., Kraft Jacobs Suchard) zrealizował ilościowe badanie zachowań mediowych i konsumpcyjnych pod nazwą Startrack. Badanie, będące oryginalnym projektem warszawskiego oddziału Starcom, przeprowadzono w dniach od 9 maja do 12 czerwca br. na próbie 1508 osób z miejskiej populacji. Dostarczyły one szczegółowej wiedzy o kontaktach konsumentów z różnych grup docelowych z poszczególnymi nośnikami reklamy. Pozwala to tym samym lepiej zapoznać się z mechanizmami rządzącymi konsumpcją mediów.

Punktem wyjścia do ich przeprowadzenia było stwierdzenie, że z ponad 750 reklam, które docierają tygodniowo do przeciętnego Polaka, tylko 7 proc. jest zapamiętywanych. W Starcomie postawiono sobie zatem pytanie nie tylko o sposoby dotarcia do konsumenta, ale także o to, jak spowodować, by były one zapamiętane, a więc skuteczne. Ponadto Startrack dostarcza kompleksowej analizy wzajemnego oddziaływania na siebie mediów. Na podstawie analizy wyników Startrack opracowano tzw. wskaźnik SIM opisujący siłę oddziaływania mediów – określa się za jego pomocą nie koszt dotarcia, ale koszt oddziaływania reklamy. Ułatwia to dobór kanałów komunikacji z punktu widzenia zmniejszenia okresu między kontaktem reklamowym a decyzją o zakupie. Badanie dostarcza także ogólnej wiedzy o wartości komunikacyjnej poszczególnych mediów reklamowych w odniesieniu do różnych kategorii produktowych. Jednocześnie pozwala na lepsze poznanie rozkładu dnia poszczególnych grup celowych i optymalne dopasowanie zasad komunikacji reklamowej do naturalnego rytmu życia konsumentów. Jak powiedział Jakub Benke, dyr. generalny Starcomu, badanie to już zostało wdrożone do pracy ze wszystkimi klientami. “Zastosowanie Startraca w skali makro raczej nie spowoduje przesunięcia budżetów reklamowych pomiędzy mediami – powiedział Benke – ale może istotnie wpłynąć na alokacje budżetów poszczególnych klientów zgodnie z bardziej efektywną i wydajną strategią mediową”.

Badanie zrealizował instytut badawczy SMG/KRC Poland. Nie został podany jego koszt. Benke powiedział jedynie, że są to “raczej dziesiątki tysięcy dolarów niż setki.”. (AMS)