Artykuły weekendowe

Nastroje konsumenta na koniec roku - raport PBS DGA

Ocena własnej sytuacji materialnej jest niejednoznaczna - co trzeci badany odpowiada, że nie jest z niej ani zadowolony, ani niezadowolony.

Co budujące, niemal 30 proc. respondentów jest raczej zadowolonych z sytuacji swojego gospodarstwa domowego. Skrajnych optymistów jest niewielu – jedynie 4 proc. badanych jest zdecydowanie zadowolonych ze swojej sytuacji ekonomicznej.

Osoby nieusatysfakcjonowane stanowią 35 proc. respondentów, z czego 13 proc. jest zdecydowanie niezadowolonych z finansowego aspektu swojego życia.

Poziom zadowolenia spada wraz z wiekiem. Wśród najmłodszych badanych nawet co dziesiąty respondent jest zdecydowanie zadowolony ze swojej sytuacji materialnej, podczas gdy odsetek skrajnie niezadowolonych rośnie w grupach starszych badanych, co dwudziesty z tych między 40. a 59. rokiem życia jest zdecydowanie niezadowolony ze swojej sytuacji ekonomicznej.

Jeżeli chodzi natomiast o porównanie sytuacji materialnej w mijającym roku do tej z 2009, to co trzeci badany uważa, że ta pogorszyła się. Połowa Polaków uznała, że nie uległa zmianie, a poprawę ekonomiczną deklaruje 13 proc. respondentów. Wśród nich więcej jest mężczyzn – ci bardziej pozytywnie od kobiet oceniają sytuację materialną swoich gospodarstw domowych. Także osoby młode, w wieku 20-24 lata, oceniają 2010 rok pozytywnie – co trzeci badany w tej grupie zauważył poprawę swojej sytuacji ekonomicznej, wśród osób w wieku 25-39 lat jest to 15 proc., natomiast starsi badani znacznie częściej deklarują pogorszenie swoich finansów. W grupie powyżej 59. roku życia ponad 40 proc. uważa, że ich sytuacja się pogorszyła, a jedynie 8 proc. zadeklarowało poprawę.

Podobnie jak w przypadku zadowolenia z bieżącej sytuacji ocena zmian w stosunku do 2009 roku jest najbardziej pozytywna wśród respondentów z miast, zwłaszcza tych największych, oraz pośród badanych z wyższym wykształceniem.

Polacy z obawą myślą o wydatkach swoich gospodarstw domowych w 2011 roku, znaczna większość badanych, bo aż 75 proc., uważa, że ich wydatki w przyszłym roku wzrosną. Z tego 37 proc. jest przekonane, że będzie to znaczny wzrost. Niemal co piąty respondent wyraża pogląd, że jego gospodarstwo domowe będzie ponosić takie same koszty jak w mijającym roku. Optymistami w kwestii kosztów utrzymania jest minimalny odsetek Polaków – tylko niespełna 4 proc. z nas uważa, że jego wydatki zmaleją.

A jak będą wyglądały święta? Według PBS DGA właśnie tak jak w tabeli poniżej:

total

Ogółem
(w złotych)

Ile mniej więcej wyda się w Pana(i) gospodarstwie domowym na tegoroczne święta Bożego Narodzenia na żywność

Średnia

443,9

Ile mniej więcej wyda się w Pana(i) gospodarstwie domowym na tegoroczne święta Bożego Narodzenia na prezenty

Średnia

387,2

Ile mniej więcej wyda się w Pana(i) gospodarstwie domowym na tegoroczne święta Bożego Narodzenia na dekoracje świąteczne, czyli choinkę, świece, stroiki, bombki itp.

Średnia

116

Ile łącznie prezentów (dla rodziny, znajomych) kupi Pan(i) na tegoroczne święta Bożego Narodzenia?

Średnia

5,6