M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

MB SMG/KRC notuje 16-proc. wzrost przychodów

Jacek Piątkowski | 28 stycznia 2011, 06:00

Przychody największej firmy badawczej w Polsce wyniosły w ub.r. blisko 118 mln zł. Zdaniem przedstawicieli jej managementu to efekt przyjętej na czas kryzysu strategii obrony przychodów, a nie ochrony zysku.

Zdaniem Krzysztofa Kruszewskiego, dyrektora generalnego Millward Brown SMG/KRC, wyniki finansowe osiągnięte w 2010 r. były najlepsze od lat. W 2009 r. wzrost przychodów oscylował wokół 0,75 proc. (przychody według audytu OFBOR wyniosły wtedy ok. 102,4 mln zł), podczas gdy rok później wyniósł już blisko 16 proc. (ok. 118 mln zł; audyt nie został jeszcze zakończony).

- Jest to efekt przyjętej przez nas strategii rozwoju spółki. Większość firm na rynku ratowało zysk, tnąc koszty. Ma to jednak sens, gdy kryzys jest długofalowy. My założyliśmy, że kryzys nie potrwa długo. Dlatego zamroziliśmy zatrudnienie i wdrażaliśmy konsekwentnie nowe produkty. Okazało się to bardziej opłacalne niż redukcja kosztów. Ograniczenie działalności, a potem odbudowa pozycji rynkowej to drogi proces. My poszliśmy inną drogą i choć była to ryzykowna gra, to jednak okazała się opłacalna - mówi Kruszewski.

W strukturze MB SMG/KRC pojawił się pod koniec ub.r. nowy 15. już zespół badawczy. Powstał w wyniku podziału zespołu kierowanego dotychczas przez Annę Pokorską i Grzegorza Kowalczyka. Za zarządzanie nim odpowiadają Anna Pokorska i Joanna Polak, która wcześniej była związana z IQS.

Jednocześnie firma stara się rozwijać i wspierać sprzedaż nowych narzędzi badawczych, przede wszystkim związanych z pomiarami jakościowymi. Są to m.in. pomiary neuroscience (badanie czasu reakcji, scanning oka, analiza fal mózgowych), połączone z klasycznymi pretestami, badanie Idea Cards (umożliwienie wypowiadania się respondentów za pomocą obrazów), Brand Ego (analiza oparta na teoriach osobowości), Idea Blog (nowa edycja badań jakościowych i ilościowych wykorzystujących internet) oraz badania w wirtualnym sklepie i testy konceptów. Firma zaplanowała w tym roku debiut rynkowy badania Arche Type (badania archetypów marek i produktów) oraz wprowadzenie do oferty badań etnograficznych.

 

Czytaj więcej na temat: , , , , , ,