Artykuły weekendowe

Czym się różnią panie i panowie?

Portal Ofeminin.pl opublikował wyniki badania "Wartości i postawy - różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami" przeprowadzonego przez AuFeminin.com. Wniosek? Kobiety sądzą, że mężczyźni mają lepiej, a oni upierają się, że jest odwrotnie. Najważniejsza zaś jest rodzina.

AuFeminin.com, grupa serwisów kobiecych o łącznym zasięgu ponad 44 mln unikatowych użytkowników (według danych ComScore, listopad 2010), przeprowadziła badanie dotyczące różnic w postawach i wyznawanych wartościach pomiędzy kobietami i mężczyznami. Wyniki opublikował portal Ofeminin.pl z portfolio Ringier Axel Springer Polska.

Kwestionariusz internetowy wypełniali wszyscy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni w ośmiu krajach: Polsce, Niemczech, Kanadzie, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz we Francji i Włoszech. W badaniu wzięło udział ponad 8 tys. respondentów dobranych na podstawie płci, wieku, zawodu, regionu i wielkości miejscowości.

Polskie wyniki zostały opracowane na podstawie odpowiedzi 1012 ankietowanych stanowiących reprezentatywną próbę ludności polskiej w wieku 15+.

Portal spytał Polki i Polaków m.in. o to, czy są zadowoleni ze swojego życia, co jest dla nich ważne, jakie wartości najbardziej się dla nich liczą, jakie mają o sobie mniemanie i jak widzą swoją przyszłość.

Panie kontra panowie

Wyniki badań znacząco różnią się w zależności od płci respondenta. Ponad 71 proc. Polek twierdzi, że trudno być w Polsce kobietą. Jeszcze więcej, bo aż 76 proc., uważa, że w Polsce łatwiej żyje się mężczyznom. Mężczyźni zaś mają zgoła odmienne zdanie – ponad połowa (51 proc.) sądzi, że lepiej być w Polsce kobietą.

– W ostatnich latach kobiety przeszły zdecydowaną przemianę: zarabiają pieniądze (nierzadko więcej od mężczyzn), pną się po szczeblach kariery (często okazują się lepsze od mężczyzn), a jednocześnie nie zrezygnowały z takich wartości jak dom i rodzina. Ponadto realizują swoje hobby i dbają o siebie. To wszystko wymaga czasu i nakładu pracy. Mężczyźni mają ciężko, by móc dorównać współczesnej kobiecie, muszą się mocno nagimnastykować. Kiedyś wystarczyło, że przynosili do domu pieniądze. Dziś muszą udowodnić, że stać ich na więcej – tłumaczy rozbieżności Monika Lubowiecka, redaktor naczelna Ofeminin.pl

Mężczyźni i kobiety deklarują zadowolenie ze swojego życia rodzinnego (85 proc., w tym 87 proc. kobiet i 84 proc. mężczyzn), uczuciowego (75 proc., w tym 74 do 76 proc.) i zawodowego (65 proc., w tym po 65 proc. pań i panów).

Ankieta zawierała także zadanie dla respondetów: musieli uszeregować podane pojęcia według tego, na ile w ich mniemaniu opisują płeć przeciwną i własną. Polacy i Polki byli tu zaskakująco zgodni: jako pierwsze, najbardziej adekwatne, stało hasło “porządek” (pozostałe nie były już tak zbieżne, poza ostatnim punktem – tradycją). Panów w opinii obu płci najlepiej opisywała władza. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się sukces i wolność, różniąc się w odpowiedziach pań i panów jedynie miejscami.

Polaków portret własny

Respondenci zgodnie uznali, że priorytety i wartości wyznawane przez kobiety i mężczyzn nie są tożsame (78 proc. badanych powiedziało w tej kwestii “tak”). Płcie różnią się między sobą przede wszystkim zainteresowaniami (uważa tak 82 proc. pań i 78 proc. panów), seksualnością (74 proc. pań do 73 proc. panów), duchowością (75 vs. 67 proc.).

Polacy mają o sobie dosyć wysokie mniemanie: niemal 100 proc. badanych wyznało, że uważa się za inteligentnego lub inteligentną (97 proc. kobiet, 95 proc. mężczyzn). Deklarują także, że są osobami sympatycznymi (97 i 93 proc.), tolerancyjnymi (96 i 90 proc.) oraz czułymi (92 i 89 proc.). Mniej niż połowa badanych deklaruje cechy uwodziciela (44 i 40 proc).

Obie płcie stwierdziły też, że ich głównym celem jest zarabianie pieniędzy (97 kobiet i 96 proc. mężczyzn), znacznie mniej cenne wydało się badanym np. podejmowanie ryzyka (63 i 71 proc.) lub bycie najlepszym (57 i 65 proc.). Jednocześnie numerem jednej na liście dziesięciu najistotniejszych wartości jest dla obydwu płci rodzina.

“Nieoczekiwana zamiana miejsc”

W badaniu padło pytanie: jeżeli przez 24 godziny mógłby pan/mogłaby pani znaleźć się w ciele płci przeciwnej, co byłoby najbardziej interesujące? Odpowiedzi były zgodne: panie chciałyby poznać myśli panów, a panowie – pań (odpowiednio 87 proc. do 74 proc.).

Perspektywy na przyszłość

Obie płcie sądzą, że za 20 lat mężczyznom będzie łatwiej: tak odpowiedziało 43 proc. respondentów (w tym 44 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn). Pesymizmem w tej kwestii wykazuje się 26 proc. pytanych (22 proc. pań i 30 proc. panów). Podobne nadzieje respondenci żywili odnośnie do jakości życia kobiet – 44 proc. uznało, że za dwie dekady będzie im lżej (41 proc. kobiet, 48 proc. mężczyzn).

Badanie powstało przy udziale firmy badawczej Ipsos Public Affairs. W Polsce realizowane było po raz pierwszy.