Kraj

Fuzja Ipsos i Synovate jesienią br.

Nie wiadomo jeszcze, czy firmy nadal będą działały samodzielnie, ale pod jedną marką, czy też stworzą jeden organizm biznesowy. Na pewno jednak dojdzie do zmian kadrowych, co rynek zaczyna odczuwać już dziś.

Ich połączenie w Polsce, biorąc pod uwagę wielkość ich przychodów, sprawi, że powstanie jeden z silniejszych graczy na rynku usług badawczych. Synovate był w 2010 r. jedną z najszybciej rozwijających się firm na rynku polskim, a jego przychody wzrosły aż o 53 proc. i osiągnęły poziom 23,6 mln zł (w rankingu przychodów sporządzonym przez OFBOR firma zajęła miejsce 7.). Jednocześnie Ipsos odnotował w ub.r. przychody rzędu 41 mln zł, co oznacza wzrost o 2,3 proc. (miejsce 6.).

Proste zsumowanie wyników finansowych obu spółek sprawia, że po ich połączeniu nowa firma znalazłaby się w pierwszej piątce największych firm badawczych w Polsce.

Formalne zakończenie międzynarodowej transakcji ma nastąpić pod koniec września br. Dopiero wówczas decyzje o losach fuzji będą podejmowane na rynkach lokalnych.

Nie wiadomo jeszcze, jaki kształt ostatecznie fuzja przybierze w Polsce. Czy firmy zachowają samodzielność i będą działać pod jednym brandem, czy też zostaną połączone w jedną spółkę. Trzeba brać pod uwagę, że to duże międzynarodowe marki o ugruntowanej pozycji, które mają w swoich portfolio globalnych klientów, co może wcale nie ułatwiać procesu przejęcia.

Pod koniec lipca br. międzynarodowe serwisy informacyjne podały, że holding reklamowy Aegis sprzeda sieć badań rynku Synovate francuskiej grupie badawczej Ipsos. Rozmowy na ten temat trwały od dwóch miesięcy. Kwota transakcji wyniesie 862 mln dol.

Wiadomo jednak już dziś, że zarówno przejęcie Synovate przez Ipsos, jak i toczący się proces łączenia struktur TNS i Research Int. (w Polsce reprezentowanych przez TNS Pentor i TNS OBOP) powoduje ruch na rynku pracy. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że prowadzonych jest już szereg rozmów rekrutacyjnych z pracownikami łączących się firm.