Zagranica

BAT zwolni 2300 osób

Nowy CEO zajmuje się wprowadzaniem zmian w firmie w związku z bardziej rozległymi zmianami w sektorze tytoniu.

British American Tobacco w najbliższym czasie ma zredukować miejsca pracy o ok. 2300, co stanowi ok. 4% siły roboczej. To również jedna piąta kadry kierowniczej wyższego szczebla. Ma to związek z głęboką restrukturyzacją firmy, na którą zdecydował się nowy CEO Jack Bowles w odpowiedzi na głębokie zmiany, które zachodzą w sektorze produktów tytoniowych. Bowles zmaga się m.in. z wyzwaniami związanymi ze starszymi produktami grupy i obawami zdrowotnymi dotyczącymi e-papierosów. 
Udziały drugiej co do wielkości firmy tytoniowej pod względem sprzedaży wzrosły o 1,6% w ciągu ostatniego półrocza.
To odważny ruch producenta Lucky Strike’ów, który pod koniec ubiegłego roku zatrudnił ponad 56 tys. osób, w tym 629 starszych menedżerów. BAT podjął decyzję o drastycznych cięciach po tym, jak Donald Trump zapowiedział, że w USA usunie z półek w sklepach wszystkie aromatyzowane papierosy. 
BAT sprzedaje elektroniczne papierosy Vuse w Stanach Zjednoczonych – to produkt, który BAT zakupił od rywala Reynolds American za 49 mld dolarów w 2017 r. Sprzedaje również urządzenia elektroniczne Vype na wielu rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii. Oba są dostępne z aromatami e-liquid.
Wzrasta obawa o bezpieczeństwo vapingu po tym, jak urzędnicy zdrowia zgłosili 450 przypadków choroby płuc związanej z vapingiem i sześć zgonów w Stanach Zjednoczonych.

(Retail Update)