Zagranica

Marketing

Ben & Jerry's pozywa firmę macierzystą Unilever

Marka lodów kierująca się sprawiedliwością społeczną podnosi temperaturę w trwającym sporze z Unileverem o sprzedaż produktów na terytoriach okupowanych przez Izrael.

Dostawca lodów Ben & Jerry’s złożył w sądzie federalnym pozew przeciwko firmie macierzystej Unilever, próbując powstrzymać sprzedaż swoich produktów w Izraelu i na terytoriach okupowanych przez państwo. Posunięcie to jest następstwem decyzji Unilevera o sprzedaży swojego izraelskiego biznesu lokalnemu licencjobiorcy, co spowoduje, że produkty Ben & Jerry’s będą komercyjnie dostępne w Izraelu i na terytoriach okupowanych, w tym na Zachodnim Brzegu.
Marka lodów, która nazywa siebie “aspirującą firmą sprawiedliwości społecznej” i od lat trafia na pierwsze strony gazet za swoje (czasami kontrowersyjne) inicjatywy społeczne i polityczne, twierdzi w pozwie, że decyzja Unilevera została podjęta bez zgody jej niezależnego zarządu. Unilever potwierdził, że transakcja “została już zamknięta” – donosi CNBC.

W zeszłym roku Ben & Jerry’s powiedział, że zaprzestanie sprzedaży w osiedlach na Zachodnim Brzegu z powodu obaw o łamanie tam prawa człowieka.

Nie jest to pierwszy raz w tym roku, kiedy obie organizacje weszły w spór. W lutym br. Unilever wyraził dezaprobatę, bo marka Ben & Jerry’s napisała na Twitterze, że Joe Biden zrobiłby dobrze, “pracując na rzecz pokoju, a nie przygotowując się do wojny”, w obliczu rozwijającego się konfliktu w Ukrainie. Eksperci uważają, że obie organizacje mogą osiągnąć punkt krytyczny. Część z nich twierdzi, że to może być początek oddzielania się marki od Unilevera.