Zagranica

Berliński start-up Gorillas jednorożcem w zaledwie dziewięć miesięcy

Taka sztuka nie udała się jeszcze żadnemu niemieckiemu start-upowi.

Berliński start-up Gorillas, zajmujący się dostawą zamawianych online produktów spożywczych w ekspresowym tempie, pozyskał właśnie 245 mln euro w ramach serii B. Dzięki temu jego wycena sięgnęła 1 mld dol. zaledwie dziewięć miesięcy po rozpoczęciu działalności, co nie udało się dotąd żadnemu niemieckiemu start-upowi.

Gorillas, który twierdzi, że może dostarczyć artykuły spożywcze do drzwi klientów w ciągu 10 minut, korzysta z ogromnego entuzjazmu inwestorów dla trendu Q-commerce (Q od “quick”, czyli “szybki”). Działa obecnie w ponad 12 miastach: głównie w Niemczech, w tym w Berlinie i Monachium, a także w Londynie i Amsterdamie. Spółka otworzyła sieć ponad 40 “ciemnych sklepów” (dark stores), które nie obsługują klientów “z ulicy”, a służą jedynie odbiorowi zamówień przez kurierów.

Głównym konkurentem Gorillas w Niemczech jest Flink, który pozyskał do tej pory 64 mln dol., mimo że rozpoczął działalność dopiero dziewięć tygodni temu. Flink, który również deklaruje, że dostarcza artykuły spożywcze w 10 minut, działa już w ośmiu niemieckich miastach.