Zagranica

British Airways planuje uruchomienie tanich linii lotniczych

Tani przewoźnik krótkodystansowy miałby konkurować z Ryanair i EasyJet.

British Airways planuje uruchomienie tanich linii lotniczych
W wiadomości rozesłanej do pracowników, o której jako pierwszy poinformował portal podróżniczy Headforpoints.com, prezes British Airways (BA) Sean Doyle zapowiedział utworzenie nowej spółki-córki, która miałaby oferować tanie loty z lotniska Gatwick. Zdaniem Doyle’a, nowa linia mogłaby obsługiwać “wysoce konkurencyjne” trasy krótkodystansowe z drugiego co do wielkości lotniska w Londynie już w lecie 2022 r.

Nie jest to pierwsza próba uruchomienia przez BA linii skoncentrowanej wyłącznie na lotach krótkodystansowych do Europy. W 1998 r. brytyjska firma uruchomiła linie Go Fly, które latały z londyńskiego lotniska Stansted do różnych miejsc na kontynencie. Cztery lata później marka Go Fly została przejęta przez brytyjskiego konkurenta EasyJet, obecnie największą linię lotniczą operującą z Gatwick i drugiego co do wielkości taniego przewoźnika na świecie, po irlandzkim Ryanair.

British Airways należy do International Airlines Group (IAG), spółki zarejestrowanej w Madrycie, ale mającej główną siedzibę w Londynie. Nowe przedsięwzięcie może być “kołem ratunkowym” dla IAG, która poniosła ogromne straty w ciągu ostatnich 18 miesięcy, gdy ruch lotniczy załamał się w związku z pandemią. W pierwszej połowie br. strata grupy przed opodatkowaniem wyniosła 2,3 mld euro. W 2020 r. strata operacyjna wyniosła prawie 7,5 mld euro, podczas gdy rok wcześniej grupa zanotowała zysk operacyjny w kwocie ponad 2,6 mld euro.

Do IAG oprócz czołowych przewoźników Hiszpanii (Iberia) i Irlandii (Aer Lingus) należą też tanie linie lotnicze Vueling. Mają one silną pozycję w Hiszpanii, a obecne są także na rynkach włoskim i francuskim.