Zagranica

Deliveroo z kolejnymi 180 mln dol. od inwestorów

Szykująca się do IPO londyńska firma dostarczająca zamówienia z lokali gastronomicznych i zakupy spożywcze wyceniana jest na ponad 7 mld dol.

Spółka Deliveroo przygotowująca się do IPO na London Stock Exchange pozyskała kolejne 180 mln dol. finansowania od obecnych udziałowców, w tym Amazona. Wcześniej amerykański gigant technologiczny zainwestował w spółkę 575 mln dol. (440 mln funtów), co wedle nieoficjalnych informacji dało mu 16% udziałów. Brytyjski organ nadzoru konkurencji (Competition and Markets Authority) udzielił w czerwcu ub.r. – po długich wahaniach – zgody na inwestycję Amazona ogłoszoną rok wcześniej. Wiosną ub.r. Deliveroo ostrzegało, że bez dodatkowego wsparcia inwestorów może zbankrutować po zamknięciu restauracji podczas pierwszego lockdownu wymuszonego przez pandemię COVID-19.

Will Shu, założyciel i dyrektor naczelny Deliveroo, powiedział, że londyńska firma wykorzysta nowy zastrzyk gotówki, aby “ulepszyć biznes dla konsumentów, kurierów i restauracji”. Po raz pierwszy oficjalnie potwierdził, że firma szykuje się do IPO. Shu zaczynał karierę zawodową w bankowości inwestycyjnej, a Deliveroo założył w 2013 r. Trzy lata temu spółka była wyceniana na 2 mld dol., obecnie wycena sięga już 7 mld dol.

W zeszłym tygodniu rywal Deliveroo, Just Eat Takeway.com (w Polsce obecny pod marką Pyszne.pl), poinformował, że zamówienia w Wielkiej Brytanii wzrosły o 400% w ostatnich trzech miesiącach 2020 r.