Kraj

Enea wraz z UN Global Compact Network Poland uruchamiają kampanię #BałtykDlaPokoleń

To ogólnoeuropejska kampania edukacyjna, której jednym z celów jest zaangażowanie społeczności międzynarodowej do podjęcia działań na rzecz ochrony wód Morza Bałtyckiego.

Enea wraz z UN Global Compact Network Poland uruchamiają kampanię #BałtykDlaPokoleń
Firma energetyczna zachęca do podpisania inicjatywy obywatelskiej – apelu kierowanego do Komisji Europejskiej o podjęcie działań zmierzających do wykonania rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej oczyszczenia dna Morza Bałtyckiego. Pomysłodawcami rezolucji byli polscy europosłowie – Anna Fotyga i Kosma Złotowski. W akwenie zatopiono po II wojnie światowej co najmniej 50 tys. ton broni chemicznej i 500 tys. ton broni konwencjonalnej, zawierającej bojowe środki trujące oraz tysiące statków i okrętów wraz z paliwem. Na polskich wodach zidentyfikowano 415 wraków, z tego jedną czwartą w obrębie Zatoki Gdańskiej. Przy postępującym procesie korozji ryzyko związane z rozszczelnieniem pojemników z amunicją i zbiorników paliwowych jest coraz większe. – Bezpieczne Morze Bałtyckie musi stać się priorytetem dla Europy i to jest nasz apel, który kierujemy do wszystkich, którym los kolejnych pokoleń nie jest obojętny – podkreśla Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Inauguracji projektu towarzyszyła 3 grudnia br. konferencja #BałtykDlaPokoleń, która odbyła się w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Uczestniczyli w niej m.in. eurodeputowana Anna Fotyga, prof. Adam Cumming z Uniwersytetu Edynburskiego, dr hab. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN, kmdr prof. Bartłomiej Pączek z Akademii Marynarki Wojennej, Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland oraz przedstawiciele Grupy Enea: Paweł Szczeszek, Wojciech Drożdż i Anna Lutek. 

Informacje o projekcie, film z konferencji oraz formularz umożliwiający wysłanie rezolucji znajdują się na stronie baltykdlapokolen.pl.