Zagranica

Ericsson i Nokia zyskują, gdy Huawei jest w defensywie

Dwie zachodnioeuropejskie firmy ogłosiły wczoraj, że będą głównymi dostawcami technologii 5G dla japońskiego operatora telekomunikacyjnego SoftBank Group Corp.

Szwedzki Ericsson zdobył też niedawno kontrakt duńskiego operatora TDC A/S po jego wycofaniu się z umowy o dostawy sprzętu Huaweia. Rzecznik chińskiej firmy powiedział, że jest ona rozczarowana utratą kontraktu po 12-letniej współpracy, choć zapewnił zarazem, że nie widzi znaczącego spadku przychodów ze sprzedaży sprzętu 5G. Fińska Nokia zastąpiła niedawno Huaweia, nękanego zarzutami Waszyngtonu o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego USA, jako kontrahent Vodafone Group w Niemczech.

Amerykańska presja na Huaweia z jednej strony skłania kolejne kraje do wycofywania się z umów z chińską firmą, z drugiej zaś nasila rywalizację Nokii i Ericssona o kontrahentów, których można w tej sytuacji przejąć. Nokia jest drugim, a Ericsson trzecim największym na świecie dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego po Huaweiu. Stany Zjednoczone są terenem szczególnie zaciekłej rywalizacji fińskiej i szwedzkiej spółki, gdyż Huawei jest praktycznie nieobecny na amerykańskim rynku od 2012 roku. Latem ub. r. Nokia zdobyła wart 3,5 miliarda dol. kontrakt na sprzęt 5G dla T-Mobile US. W br. U.S. Cellular Corp. zawarła analogiczną umowę z Ericssonem, nie ujawniając jej wartości.

(WSJ.com)