Kraj

Ewa Wanat zwolniona z Radia RDC

Od maja dziennikarka przebywała na zwolnieniu lekarskim, według zarządu Polskiego Radia jej "działania i wypowiedzi pozostawały w jawnym konflikcie i godziły w dobre imię spółki".

Redaktor naczelna Polskiego Radia Radia RDC, Ewa Wanat, została wczoraj dyscyplinarnie zwolniona przez zarząd rozgłośni. Jako pierwszy informację tę podał portal Wirtualne Media. Portal również dowiedział się, że Wanat dostała pocztą rozwiązanie umowy o pracę. Na razie nie chce sprawy komentować, dalsze kroki chce omówić ze swoim prawnikiem.

Jednym z punktów zapalnych pomiędzy Wanat a zarządem był zapis dziennikarki w prywatnym profilu w portalu społecznościowym Facebook, będący komentarzem na temat dyskusji wokół obowiązku szkolnego sześciolatków. Komentarz dotyczył małżeństwa Elbanowskich, którzy sprzeciwiają się posyłaniu sześciolatków do szkoły i prowadzą w tej sprawie ogólnopolską kampanię. Konflikt narastał już wcześniej – radzie nadzorczej Polskiego Radia nie podobało się, że w okresie świąt RDC nie nadawało kolęd.

Ewa Wanat była redaktorem naczelnym Radia RDC od maja 2013 r. Wcześniej kierowała radiem TOK FM.

W oświadczeniu zarządu Polskiego Radia RDC czytamy, że “powodem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę była utrata zaufania do osoby pani redaktor, której działania i wypowiedzi pozostawały w jawnym konflikcie i godziły w dobre imię Spółki. Wpis Pani Wanat na portalu społecznościowym Facebook z dnia 25 sierpnia 2015 r. o treści: “Dlaczego polskie sześciolatki są głupsze od rówieśników z Włoch, Francji i Niemiec? A może tylko państwu Elbanowskim rodzą się takie nierozgarnięte dzieci?” narusza zasady zawartej z panią Ewą Wanat umowy o pracę oraz obowiązujące w Spółce regulacje wewnętrzne i normy etyczne, których pani Ewa Wanat byłą sygnatariuszką”.

Prezes Radia RDC, Jolanta Wiśniewska, w oświadczeniu zaznaczyła, że cytowany powyżej wpis i dalsze komentarze na ten temat były odbierane jako stanowisko rozgłośni. “W efekcie Radio RDC stało się celem ataków i zarzutów, co wpływało na negatywną ocenę i i odbiór Rozgłośni przez opinię publiczną. Taka sytuacja z punktu widzenia Zarządu jako organu Spółki odpowiedzialnego za wizerunek i rzetelną pracę rozgłośni publicznej, jaką jest RDC, jest niedopuszczalna”.