Zagranica

Facebook planuje integrację Instagrama, WhatsApp i Messengera

Aplikacje będą nadal działać samodzielnie, ale ujednolicona zostanie ich infrastruktura techniczna - informuje "New York Times".

Integracja platform ma pozwolić na bezpośrednią komunikację ich użytkowników, których łączna liczba sięga obecnie 2,6 mld. Według poufnych informacji ujawnionych przez amerykański dziennik plan jest obecnie na wstępnym etapie, a jego wdrożenie ma nastąpić pod koniec 2019 lub na początku 2020 r. Wszystkie wiadomości przesyłane pomiędzy platformami mają być szyfrowane w trybie end-to-end zapewniającym, że tylko uczestnicy konwersacji widzą jej treść. 

Gdy Facebook przejmował WhatsApp i Instagram, Mark Zukcerberg zapewniał, że obie spółki zachowają dużą dozę autonomii. Zmiana strategii idąca w kierunku ścisłej integracji serwisów wywołała niezadowolenie ich twórców. Założyciele WhatsApp Jan Koum i Brian Acton odeszli z Facebooka w kwietniu ub.r., a założyciele Instagrama Kevin Systrom i Mike Krieger pod koniec września ub.r. Nieoficjalnie wiadomo, że plany integracji spotkały się z krytyką pracowników na wewnętrznych forach dyskusyjnych oraz podczas spotkań w grudniu ub.r. 

Wątpliwości budzi m.in. kwestia ochrony danych użytkowników podczas komunikacji między platformami, jako że do rejestracji w WhatsApp wystarcza podanie numeru telefonu, natomiast Facebook i wydzielony jako osobna aplikacja w 2014 r. Messenger wymagają podawania prawdziwego imienia i nazwiska. 

Integracja otwiera przed Facebookiem szansę czerpania większych korzyści finansowych z Instagrama i WhatsApp. Ten ostatni serwis generuje obecnie niewielkie przychody; Instagram zarabia na reklamach, ale nie na przesyłaniu wiadomości. Doprowadzenie do większego zaangażowania użytkowników może zaowocować nowymi formatami reklamowymi lub nowymi usługami, za które Facebook pobierałby opłaty – uważają informatorzy “NYT”.

(New York Times)