Kraj

Gazeta.pl udostępnia kalkulator pracy wykonywanej w domu 

Redakcja Gazeta.pl zachęca, abyśmy jako społeczeństwo zaczęli gromadzić dane na temat pracy w domu i  aby nie była ona traktowana jako darmowy zasób.

Redakcja Gazeta.pl angażuje się w walkę o prawa kobiet, wspiera równouprawnienie płci. Dzisiejszy Dzień Matki stał się dla dziennikarzy portalu pretekstem do rozpoczęcia dyskusji na temat wartości pracy opiekuńczej – opieki nad domem, dziećmi i osobami starszymi, czyli zajęć wykonywanych głównie przez kobiety. Dzisiaj na stronie niewidzialnyetat.pl opublikowany został specjalny kalkulator, który pozwoli wyliczyć stawkę za taką właśnie pracę oraz pokazać rząd wielkości tego pomijanego w gospodarce “niewidzialnego etatu”.

Autorzy rządowego dokumentu “Strategia Demograficzna 2040” zauważają, że wartość pracy opiekuńczej związanej z pracami domowymi wynosi na świecie od 10 do 50% PKB, a  w  Polsce w 2004 r. była szacowana na 28,8% PKB.

– Przywykliśmy do tego, że praca opiekuńcza wykonywana w domu, zazwyczaj przez kobiety, jest nieodpłatna i jako społeczeństwo bardzo chętnie z niej korzystamy – mówi Karolina Deling-Jóźwik, dyrektor programowa i szefowa wydawców w Gazeta.pl.

Narzędzie zostało uproszczone, by łatwiej było z niego korzystać – nie uwzględnia podatków, PPK czy Polskiego Ładu. Jego celem jest zaprezentowanie rzędu wielkości stawki za pracę opiekuńczą. Przyjęta w kalkulatorze kwota 40 zł brutto za godzinę pracy została wyliczona na bazie danych OECD za 2020 r.