Zagranica

Google bez informacji w Hiszpanii

Od połowy grudnia przestanie działać Google News w Hiszpanii. Jest to wynikiem zmian legislacyjnych w tym kraju, które chronią wydawców i mają zapobiegać "kradzeniu" treści. Za korzystanie z innych źródeł od stycznia 2015 r. trzeba będzie w Hiszpanii płacić.

 

To pierwszy w historii przypadek, gdy Google musiał zamknąć swój newsowy portal. Z Google News (GN) usunięci zostaną również wszyscy hiszpańscy wydawcy.

– Jest nam niezwykle przykro, że z uwagi na ostatnie zmiany w hiszpańskim prawie zamkniemy serwis w tym kraju. GN to usługa lubiana przez wielu użytkowników, generująca rzeczywistą wartość dla wydawców, bo dzięki niej użytkownicy są przekierowani na ich strony internetowe. Nowe prawo nakłada jednak na wydawców obowiązek pobierania od Google opłat nawet za podawanie najmniejszego wycinka treści – niezależnie od tego, czy wydawcy się na to godzą, czy też nie. Ponieważ w GN nie ma reklam, a serwis nie generuje przychodów, działanie wedle nowych hiszpańskich przepisów nie będzie opłacalne – napisał w oświadczeniu Google.

(za: “Rzeczpospolita”)