Kraj

Google News Initiative otwiera Innovation Challenge for Europe

Europejskie organizacje mogą uzyskać do 150 tys. euro na innowacyjne projekty medialne.

Google News Initiative (GNI) ogłosił podczas Międzynarodowego Festiwalu Dziennikarstwa w Perugii we Włoszech rozpoczęcie pierwszej edycji konkursu Innovation Challenge for Europe.  Aby wziąć w nim udział, redakcja danego medium powinna mieć siedzibę w Europie i zatrudniać mniej niż 50 pełnoetatowych dziennikarzy i dziennikarek. Uczestnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów do maksymalnej kwoty 150 tys. euro. Europejska edycja GNI Innovation Challenge bazuje na sukcesach podobnych programów prowadzonych od 2019 r. na całym świecie: w rejonie Azji i Pacyfiku, Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej oraz na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Turcji.

– W ciągu ostatnich trzech lat obserwowaliśmy, jak wydawcy eksperymentują z różnymi tematami i formami: od dziennikarstwa danych i budowania nowych modeli przychodów po cyfrowe newsroomy stworzone z myślą o informowaniu o zmianach klimatycznych – powiedział Ludovic Blecher, szef działu innowacji w Google News Initiative. – Inaugurując Innovation Challenge w Europie, liczymy na wiele nowatorskich pomysłów i innowacyjne podejście do wyzwań, jakie stoją przed europejskim ekosystemem informacyjnym.

Przykłady projektów finansowanych w ramach działającego wcześniej Digital News Innovation Fund można znaleźć tutaj: blogposta. Digital News Innovation Fund przekazał ok. 30 mln zł na wsparcie 33 eksperymentalnych projektów polskich wydawców (np. Agora, Fratria, Gremi Media, Polityka, Polska Press, ZPR Media) mających na celu tworzenie nowych narzędzi i poszukiwanie nowych modeli rozwoju dziennikarstwa w internecie.
 
Google News Initiative poszukuje nowych, świeżych pomysłów i chętnie wesprze projekty, które wymagają zaangażowania czasowego, przestrzeni i odpowiedniego budżetu. Wnioski w języku angielskim należy składać online za pośrednictwem strony internetowej do 31 maja br. Zgłaszający się mają za zadanie przygotowanie prezentacji. Spotkanie informacyjne online dla zainteresowanych udziałem w GNI Innovation Challenge for Europe odbędzie się w środę 13 kwietnia o godz. 15.00 czasu polskiego. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi w późniejszym terminie w ciągu tego roku.