Kraj

Julia Pietrucha i Wojciech Cejrowski na antenie Trójki

Stacja ogłosiła start wakacyjnej ramówki - stawia na promocję młodych polskich wykonawców, muzykę i kulturę.

Dziś startuje nowa, letnia ramówka Programu III Polskiego Radia. Jak zapewnia kierownictwo, nie zabraknie w niej tematów wakacyjnych, ale i audycji o sprawach najważniejszych. Trójka zapewnia, że wciąż broni się jakością, a jej wyróżnikiem były od zawsze indywidualne podejście do zagadnień kultury, w szczególności muzyki. W ramówce znajdzie się kilka premierowych audycji, a wśród prowadzących pojawią się zarówno głosy znane już z Programu Trzeciego, jak i nowe nazwiska.
Wojciech Cejrowski po kilku latach powraca do Trójki z programem muzyczno-podróżniczym pt. “Audycja podzwrotnikowa”. Będzie ona nadawana w soboty od godz. 10.05 do 11.00. Marek Niedźwiecki zaprosi na “Markomanię” po godz. 11.00. Dwie godziny później rozpoczynać się będzie “Radiowy Dom Kultury” (godz. 13.05-15.00), a w “Raporcie o stanie świata” Dariusz Rosiak skomentuje wydarzenia międzynarodowe (godz. 15.05-16.00).
Ważnym elementem letniej ramówki skierowanym do młodego pokolenia słuchaczy będzie “Dzika karta”, prowadzona kolejno przez dziewięciu adeptów dziennikarstwa muzycznego. Ich pracę oceni Akademia Muzyczna Trójki. Kierownictwo nie wyklucza, że osoba najwyżej oceniona znajdzie w przyszłości stałe miejsce na antenie Programu III.
Julia Pietrucha, znana dotychczas z autorskich piosenek, prezentowanych często w Trójce, tym razem wystąpi w nowej roli. Swój “Warzywniak wieczorową porą” poprowadzi w piątki po 22.00, tuż po “Liście Przebojów Programu III”.
Następną nowością Trójki jest audycja “Polski bit” poświęcona młodej krajowej scenie muzycznej. Artystów zapraszać będzie Hieronim Wrona (poniedziałki, godz. 23.05-00.00). Piątkową “Tonację Trójki” od godz. 13.05 do 15.00 poprowadzi szef muzyczny stacji Piotr Metz.
Nowe nazwiska pojawią się w ofercie kulturalnej Programu III. W sierpniu Mariusz Cieślik wraz z gośćmi będzie poruszać tematy najważniejsze dla polskiej kultury. Emisja audycji “Kwestia kultury” w soboty od godz. 9.05 do 10.00.
Nowym głosem w Trójce będzie także Marek Kochan, który w niedzielne wieczory (godz. 21.05-22.00) zmierzy się z najciekawszymi i najbardziej kontrowersyjnymi sprawami dotyczącymi polskiej sztuki w audycji “Sztuka Kochana”. Kierownictwo Trójki zapewnia, że na antenie pojawią się m.in. tematy związane z modelami finansowania sztuki,
W wakacje Trójka stawia też na relacje z muzycznych festiwali.

Od końca maja na czele radiowej Trójki stoi Wiktor Świetlik, który zastąpił na tym stanowisku Adama Hlebowicza. Hlebowicz pozostaje publicystą stacji. Wicedyrektorami Trójki są Tomasz Kowalczewski i Wojciech Surmacz.

Według badania Radio Track od lutego do kwietnia br. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 7,2 proc.
W fali marzec 2017 – maj 2017 – 7 proc.