Kraj

Kim są "Pożeracze mediów"? Badanie Mindshare

"Pożeracze mediów", konsumując najwięcej treści, jednocześnie nie chcą, by były one zdominowane przez reklamy. Dlatego chętnie sięgają po narzędzia i programy do ich blokowania - wynika z badania agencji mediowej.

Kim są "Pożeracze mediów"? Badanie Mindshare
Dom mediowy Mindshare Polska, w oparciu o dane uzyskane z badania dotyczącego korzystania z wideo online, przygotował analizę segmentacyjną pozwalającą na wyłonienie sześciu charakterystycznych typów konsumenta mediów wśród użytkowników internetu. Na podstawie informacji dotyczących częstotliwości korzystania z różnych formatów wideo online wyodrębniono: “Fanów krótkich form” (25 proc.), “Zdigitalizowanych” (18 proc.), “Fanów YouTube’a” (15 proc.), “Niezaangażowanych” (16 proc.), “TV maniaków” (13 proc.) oraz jeden z najciekawszych segmentów – “Pożeraczy mediów” (12 proc.), najbardziej intensywnie korzystający z największej liczby kanałów komunikacji.

W porównaniu z innymi segmentami “Pożeracze mediów” intensywniej używają elektronicznych wersji tradycyjnych kanałów komunikacji – częściej korzystają z komunikatorów internetowych (81 proc.), słuchają radia przez internet (58 proc.) czy czytają prasę w wersji elektronicznej (gazety 54 proc., magazyny 48 proc.). Omawiana grupa chętniej sięga po prasę również w tradycyjnym wydaniu: połowa z nich co najmniej raz w tygodniu czyta gazety, a 45 proc. magazyny. Jako najmłodsza grupa, “pożerający” media wyróżniają się pod względem korzystania z mediów społecznościowych – oprócz najpopularniejszego Facebooka (z którego korzystają równie często jak inne segmenty), częściej niż pozostali internauci użytkują Instagrama (57 proc. codziennie), Snapchata (47 proc. codziennie) oraz Twittera (33 proc. codziennie).

“Pożeracze mediów”, konsumując najwięcej treści, jednocześnie nie chcą, by były one zdominowane przez reklamy. Dlatego chętnie sięgają po narzędzia i programy do ich blokowania. Z ad-blocków korzysta aż 80 proc. internautów z tego segmentu, co jest wysokim odsetkiem w porównaniu z pozostałymi grupami, gdzie wyniki wahają się między 44 proc. a 72 proc.

Najbardziej intensywnie korzystający z mediów to w przeważającej liczbie ludzie młodzi (40 proc. z nich ma między 15 a 24 lata, a 35 proc. jest w wieku 25-34 lata), zarówno kobiety, jak i mężczyźni, z wykształceniem średnim lub wyższym, z nadreprezentacją zamieszkujących w małych miejscowościach. Pochodną struktury wiekowej tej grupy jest wyższy odsetek niż w przypadku grup starszych osób uczących się oraz nieposiadających dochodu lub z dochodem do 2 tys. zł netto.

Większość pozostałych grup wyodrębnionych w badaniu również chętnie konsumuje treści wideo online, jednak w widocznie węższym zakresie niż “Pożeracze mediów”.

“Fani krótkich form” skupiają się wyłącznie na krótszych materiałach oglądanych w serwisach typu YouTube. Drugą grupą pod względem wielkości są “Zdigitalizowani”, bardzo często oglądający wideo online, ale do dłuższych seansów wybierający serwisy typu VoD. “Fani YouTube’a” – jak sama nazwa wskazuje, oglądane treści konsumują prawie wyłącznie na YouTube. Z kolei “Niezaangażowani” nie mają jednego, ulubionego kanału – korzystają z wielu, ale z każdego z nich z umiarkowaną częstotliwością. Wierni tradycyjnej telewizji pozostają “TV maniacy”, czyli 13 proc. spośród badanych, którzy bardzo rzadko oglądają wideo online, a od “Fanów YouTube’a” odróżnia ich całkowity brak zainteresowania tym kanałem.