Kraj

Kolejna fala odejść w Trójce

Ze stacją pożegnali się dziennikarz i dyrektor muzyczny stacji Piotr Metz, Piotr Kaczkowski i Piotr Stelmach.

Jak informowaliśmy w serwisie MMP24 z 20 maja, w związku z zamieszaniem wokół wyników głosowania na listę przebojów LP3 w miniony piątek z Programu Trzeciego Polskiego Radia odchodzą kolejni dziennikarze.
We wtorek wieczorem złożyli wypowiedzenia dyrektor muzyczny Trójki Piotr Metz i wieloletni dziennikarz Piotr Kaczkowski. Po południu ze stacją pożegnali się dziennikarz muzyczny Piotr Stelmach i prowadzący poranne pasmo Marcin Łukawski.
Metz ujawnił Monice Olejnik (dawnej dziennikarce Trójki) treść wiadomości SMS, którą otrzymał od dyrektora, redaktora naczelnego stacji z piątku na sobotę: “Piotrze, dopilnuj, aby piosenka, o której rozmawialiśmy, nie była na Antenie”.
Dzień wcześniej na konferencji prasowej dyrektor stacji zapewniał, że do żadnych nacisków na dziennikarzy nie doszło. 
Piotr Metz to radiowy dziennikarz muzyczny, jeden z założycieli (1990) i w latach 1990-2001 dyrektor muzyczny radia RMF FM, w latach 2006-2012 redaktor naczelny miesięcznika “Machina”. W latach 1982-1990 i ponownie od 2005 r. współpracownik, a w latach 2016-2020 dyrektor muzyczny Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Piotr Kaczkowski rozpoczął pracę w Trójce w marcu 1963 r. Prezentował piosenki włoskie w comiesięcznej audycji “Con amore”. W stacji prowadził m.in. takie audycje jak: “Minimax – wydanie dla fonoamatorów”, “Minimax przed północą”, “Minimax, czyli minimum słów, maksimum muzyki”, “Mój magnetofon”, “Jazda obowiązkowa”, “Kiermasz płyt”, “M-3”, “Muzyczna poczta UKF”, “Pół perfekcyjnej płyty”, “Trzecia godzina” czy “Zapraszamy do Trójki” i “W tonacji Trójki”.

W porannej audycji “Zapraszamy do Trójki” w środę ze słuchaczami pożegnał się również Tomasz Rożek, promotor nauki, który prowadził krótką audycję “Pytania z kosmosu”.
W porannym paśmie od lat emitowana była również krótka audycja satyryczna “Urywki z kalendarza”. Na emisję ostatniego odcinka z udziałem Filipa Jaślara artyści nie uzyskali zgody. Jaślar opublikował więc w imieniu swoim i kolegów na Facebooku pożegnanie: “Wraz z Łukaszem i Krzysztofem przygotowaliśmy pożegnalne »Urywki z kalendarza«. Niestety nie pozwolono na ich emisję. Dlatego żegnamy się ze Słuchaczami Trójki za pośrednictwem Facebooka. Jak zwykle o 6:50”. Tym samym z anteną pożegnali się Łukasz Błąd (12 lat w Trójce), Krzysztof Szubzda (20 lat w Trójce) i Filip Jaślar (członek Grupy MoCarta). Dzień wcześniej ze stacji odszedł DJ i prezenter Daniel Drumz.
Wczoraj ze stacją pożegnał się również Piotr Stelmach. Dziennikarz muzyczny pracował w Trójce od 1997 r. Prowadził m.in. audycje “Offensywa”, “Pastelowy Świat Rocka”, “Myśliwiecka 3/5/7”, “Polski Top Wszech Czasów”, “Akademia rozrywki”, “Muzyczna poczta UKF”, “Program alternatywny”, “Lista Przebojów Trójki”. Jest autorem książki “Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim”.
Po południu informację o złożeniu wypowiedzenia przekazał również Marcin Łukawski, związany z Trójką od 1996 r.