Zagranica

Kwartalny zysk netto Ryanaira wzrósł o 55 proc.

Ryanair poinformował, że średnie ceny biletów wzrosły o 1 proc. w okresie od kwietnia do czerwca br., ale utrzymał prognozę spadku cen w kolejnych kwartałach.

Dzięki wysokim cenom biletów, a także temu, że Wielkanoc wypadała w tym roku w kwietniu, zysk netto Ryanaira wzrósł w kwartale od kwietnia do czerwca br. do 397 mln euro z 256 mln euro w analogicznym okresie rok wcześniej. Przychody zwiększyły się o 13 proc., do 1,91 mld euro. Biorąc pod uwagę obłożenie lotów, Ryanair podniósł prognozowaną liczbę pasażerów, których przewiezie w bieżącym roku obrachunkowym, ze 130 mln do 131 mln.

Największy przewoźnik lotniczy w Europie pod względem liczby pasażerów przewiduje, że ceny biletów w pierwszej połowie bieżącego roku finansowego, która obejmuje okres wakacyjny (lipiec-wrzesień br.), spadną przeciętnie o 5 proc., spadki w drugiej połowie roku (październik br. – marzec 2018 r.) sięgną zaś 8 proc. Ryanair poinformował, że skorzystał na aktualnie niskich cenach ropy i zmniejszył koszty, dzięki czemu może sobie pozwolić na obniżki cen biletów przyciągające klientów.

Ryanair oraz konkurencyjne linie Wizz Air i EasyJet są głównymi motorami wzrostu liczby miejsc w samolotach pasażerskich w Europie. Każdy z trzech przewoźników złożył ostatnio duże zamówienia na nowe samoloty produkowane przez Boeinga lub Airbusa. 

(WSJ)