Kraj

LOT i Turkish Airlines zawierają strategiczne partnerstwo - chcą stworzyć joint venture

Tureckie linie to drugi, po Ryanairze, największy przewoźnik w Europie.

Polskie Linie Lotnicze LOT i Turkish Airlines podpisały porozumienie, na bazie którego prowadzone będą wspólne analizy rynku i badania potencjału kolejnych połączeń, które obie linie mogłyby w przyszłości wspólnie oferować i obsługiwać. Porozumienie jest początkiem strategicznego partnerstwa między przewoźnikami – określa warunki i kierunek rozwoju dalszej współpracy. Docelowo ma prowadzić do podpisania w przyszłości umowy joint venture. Celem jest stworzenie wspólnej oferty cenowej i produktowej. Obaj przewoźnicy będą też rozwijać współpracę na połączeniach już objętych umową code-share (na wybrane rejsy krajowe w Polsce i Turcji oraz destynacje w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji; obecnie są to trasy: Warszawa – Stambuł, Stambuł – Amman, Kair – Ankara oraz Warszawa – Wiedeń, Warszawa – Kraków.

Turkish Airlines to obecnie druga, po irlandzkim Ryanairze, największa linia lotnicza w Europie, wielokrotnie większa od LOT-u. W ub.r. Turcy przewieźli na pokładach swoich samolotów 54,7 mln pasażerów (wzrost o 13,3 proc. r./r.), podczas gdy LOT obsłużył w ub.r. 5,8 mln. Dla porównania Ryanair przewiózł w ub.r. 86,4 mln pasażerów (rekord w historii firmy).

– LOT jest gotowy do dynamicznego rozwoju już od początku 2016 r. i teraz jest najlepszy moment, by umocnić naszą współpracę z najważniejszymi liniami partnerskimi. LOT i Turkish Airlines są partnerami od wielu lat. Jestem przekonany, że to porozumienie pomoże nam stworzyć unikalną i globalną ofertę. Dzięki niej już wkrótce pasażerowie skorzystają w pełni ze światowej i uzupełniającej się siatki obu przewoźników – twierdzi Sebastian Mikosz, prezes LOT-u.