Kraj

Marek Niedźwiecki odchodzi z Trójki

W reakcji na ocenzurowanie "Listy Przebojów" odchodzi kolejna legenda, bojkot stacji ogłaszają m.in. Dawid Podsiadło i Tomasz Organek.

W sobotę wieczorem na swoim profilu w Facebooku Zbigniew Preisner poinformował, że Marek Niedźwiecki zdecydował o odejściu z anteny Programu Trzeciego Polskiego Radia. Miało być to reakcją na ocenzurowanie wyników głosowania słuchaczy na “LP3 – Listę Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia”.
W piątek Marek Niedźwiecki przedstawił aktualne wydanie listy przebojów radiowej Trójki. Na szczycie listy pojawił się najnowszy utwór Kazika Staszewskiego “Twój ból jest lepszy niż mój”. Kilka minut po emisji notowanie zniknęło z oficjalnej strony radia. W odpowiedzi dyrektor, redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski wydał oświadczenie: “podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn.15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy. W związku z tym Redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu tego głosowania. Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację. Na kolejne głosowanie Listy Przebojów Trójki zapraszamy 22 maja o stałej porze”.
Piosenka Kazika jest artystyczną reakcją na obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii, obejmujące m.in. cmentarze w czasie świąt wielkanocnych. Staszewski w piosence odnosi się do tego, że Jarosław Kaczyński jako jedyny w tym czasie mógł wejść na cmentarz, żeby oddać cześć pamięci swoich bliskich zmarłych. 

Głośny sprzeciw wobec takich działań wyrazili masowo artyści, m.in. Dawid Podsiadło, który wręcz odmówił emisji swoich piosenek na antenie stacji: “Trudno bez emocji patrzeć na kolejny przykład demolowania kultury. Trójka miała zawsze specjalne miejsce w moim sercu, a o istnieniu kultowej listy słyszałem od urodzenia. Muzyczna redakcja Trójki od początku bardzo wspierała mnie i moją twórczość, za co zawsze będę wdzięczny. Ale jeżeli na dzisiejszej antenie PR3 polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę, że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie, dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki”.

Marek Niedźwiecki rozpoczął pracę w Programie III Polskiego Radia 5 kwietnia 1982 r. W 2007 r. przeszedł do Radia Złote Przeboje, a do Trójki wrócił po ponad dwóch latach.