Kraj

MEC: Polacy nie są największymi wideopiratami w regionie

Badanie MEC rewiduje stereotyp polskiego internetowego pirata.

Dane zebrane przez MEC w regionalnym badaniu wideo nie potwierdzają często powtarzanego mitu, że Polacy to najwięksi wideopiraci.

Pod względem wykorzystania torrentów nie plasujemy się w czołówce regionu CEE, polscy internauci pozostają w tyle za Czechami, Rumunami czy Rosjanami.

 

MEC: Polacy nie są największymi wideopiratami w regionie

 

Badacze MEC podkreślają, że należy pamiętać o tym, iż dane o skali wykorzystania torrentów nie oddają całego obrazu internetowego piractwa w kategorii wideo. W Polsce ogromną popularnością cieszą się też serwisy streamingowe. Jednak korzystanie z torrentów wydaje się praktyką bardziej niebezpieczną dla przyszłości rynku wideo – obyczaje użytkowników torrentów mogą być trudniejsze do zmiany. Z badań MEC wynika, że 43 proc. użytkowników torrentów wyszukiwanie interesującego ich programu rozpoczyna od wizyty na torrentach.

„Torrentowcy” to wymagający użytkownicy wideo, podejmujący wysiłek wyszukania i pobrania pożądanego programu, częściej też niż inni użytkownicy zainteresowani wysoką jakością wideo. W przeciwieństwie do użytkowników serwisów streamingowych, takich jak CDA czy Zalukaj, z których ponad połowa deklarowała we wcześniejszym badaniu MEC, iż ich zdaniem są to serwisy legalne, polscy użytkownicy torrentów częściej mają świadomość, że ściąganie filmów z sieci jest praktyką „kontrowersyjną” z legalnego punktu widzenia. Zaledwie dla 28 proc. torrentowców kwestia pochodzenie programu z legalnego źródła ma znaczenie. Średnia dla pozostałych użytkowników VoD wynosi 40 proc. Co ciekawe, użytkownicy torrentów wcale nie są mniej skłonni do płacenia za treści w sieci niż pozostali użytkownicy VoD – 36 proc. spośród ściągających filmy i seriale z sieci zdarza się płacić za treści wideo (dla pozostałych użytkowników VoD średnia wynosi 31 proc.). Według MEC dowodzi to, że użytkownicy torrentów są szczególnie aktywnymi konsumentami treści wideo.

Także cechy demograficzne czynią ich ciekawym celem dla serwisów VoD, które mogą debiutować w regionie, czy reklamodawców. Na większości rynków regionu, w tym Polsce, najwyższy odsetek torrentowców odnotowujemy wśród młodych dorosłych, z segmentu 25-34 lata. Wśród polskich internautów w tym wieku 36 proc. ściąga filmy z sieci, w Rumunii – 79,5 proc. (tu porównywalne są wyniki dla 15-24-latków i 25-34 latków), na Węgrzech – 47,5 proc., w Czechach – 79 proc.

MEC podkreśla, że interpretując wyniki regionalnego badania wykorzystania torrentów, należy pamiętać o różnym poziomie „otwartości” respondentów z poszczególnych rynków (choć w przypadku metodologii CAWI ten efekt jest zminimalizowany). Dane pochodzą z badania MEC zrealizowanego na grupie 5 tys. użytkowników internetu z rynków CEE. 

 

Tagi