Kraj

MEC: Połowa polskich internautów tęskni za dawnymi polskimi programami TV

"Sonda", "Milionerzy", "Pieprz i wanilia" - m.in. za tymi programami tęsknią polscy widzowie.

Milionerzy”, “Zrób to sam” i “Koło fortuny” otwierają ranking programów, których reedycje lub nowe odcinki chętnie zobaczyliby polscy internauci powyżej 15. roku życia. Wśród badanych powyżej 35. roku życia czołówkę tworzą “Sonda”, “Pieprz i wanilia” oraz “Kabaret Olgi Lipińskiej” – pokazało badanie MEC zrealizowane na grupie 2 tys. internautów.

Projekt przebiegał dwuetapowo – w pierwszym internauci dostali krótką listę programów i proszeni byli o wpisanie własnych propozycji. Na bazie ich propozycji MEC skonstruował pełniejszą listę i trafiła ona do badania na próbie 1,9 tys. internautów.

56 proc. z nich stwierdziło, że zdarza im się wyszukiwać i oglądać w internecie stare programy telewizyjne – co ciekawe, najwięcej takich osób, bo aż 64 proc., pojawiło się w grupie 15-24-latków. 51 proc. badanych potwierdza z kolei, że są programy telewizyjne z przeszłości, za którymi tęsknią.

Gdyby istniała możliwość wznowienia bądź wyprodukowania nowych serii wybranych programów, 27 proc. spośród wszystkich badanych postawiłoby na “Milionerów”, ponad 20 proc. chciałoby powrotu “Zrób to sam”, 19 proc. – “Koła fortuny”, które osiągnęło niemal identyczny wynik co “Pieprz i wanilia” wyprzedzające o zaledwie 1 punkt proc. “Sondę”.  

 

 

MEC: Połowa polskich internautów tęskni za dawnymi polskimi programami TV

 

Wskazania widzów w ogromnym stopniu różnicuje wiek badanych. Wśród internautów przed 35. rokiem życia prym wiodą “Milionerzy”, jako program, którego powrót na antenę powitaliby z entuzjazmem. Nawet w tej grupie obserwujemy jednak dużą popularność “Zrób to sam”, słynnego programu Adama Słodowego, który emitowany był od lat 50. do połowy lat 80., a więc jeszcze przed urodzeniem obecnych 15-24 latków. Triumfy święcą także powtarzani często w telewizji “Czterej pancerni i pies”.  

Wśród starszych respondentów królują pozycje popularnonaukowe, przyrodnicze i podróżnicze, jak “Sonda”, “Pieprz i wanilia”, “Z kamerą wśród zwierząt”. Nieco mniej licznych, ale za to zagorzałych fanów ma wciąż “Wielka gra” – to ten program doczekał się największej liczby spontanicznych wskazań wśród e-widzów proszonych o wymienienie programów, których nowe odcinki/serie chcieliby zobaczyć w telewizji.

 

MEC: Połowa polskich internautów tęskni za dawnymi polskimi programami TV

 – Poprzez nasze badanie nie postulujemy, by nadawcy produkowali nowe serie programów z przeszłości. Chodziło nam raczej o zbadanie sentymentu wobec starych programów czy ich prowadzących, który można wykorzystać choćby w kampaniach reklamowych – komentuje Anna Lubowska, regionalna szefowa MEC, przed laty związana z branżą TV. –  Badanie wykazało, że wśród widzów pobrzmiewa tęsknota za telewizją z czasów przedkomercyjnych, mimo że – co wykazaliśmy w poprzednich badaniach – znakomita większość docenia zmiany, jakie zaszły w ofercie telewizyjnej w Polsce – dodaje.

Najnowsze badanie MEC pokazało, że to wśród widzów naziemnej telewizji więcej jest takich, którzy w telewizji chętnie zobaczyliby nowe edycje programów popularnonaukowych z przeszłości, jak “Zrób to sam”, “Wielka gra”, czy “Sonda”. Wśród widzów płatnej telewizji – tych z szeroką ofertą kanałów tematycznych (w tym – przyrodniczych, podróżniczych czy dokumentalnych) – nie widać aż takiego sentymentu wobec tych programów.

Badanie zrealizowane w lipcu 2015 r. w dwóch etapach – na próbach blisko 2 tys. internautów w wieku 15+.