Zagranica

Marketing

Microsoft zwolni 10 tys. pracowników

To największe zwolnienia w firmie od ponad ośmiu lat.

We wpisie na firmowym blogu CEO Microsoftu Satya Nadella wyjaśnił, że zwolnienia związane są z dostosowaniem struktury kosztów do przychodów i zapotrzebowania klientów. Poinformował też, że w bieżącym kwartale koszty odpraw, zmian w portfolio sprzętowym oraz konsolidacji najmu wyniosą 1,2 mld dol.

Do końca pierwszego kwartału br. (jest to dla firmy trzeci kwartał roku finansowego 2023) Microsoft ma zwolnić 10 tys. osób, co stanowi mniej niż 5% ogółu zatrudnionych. Poprzednia wielka fala zwolnień miała miejsce w 2014 r., gdy firma wycofała się m.in. z nierentownych inwestycji w branży telefonii komórkowej.

Podobnie jak inne firmy technologiczne Microsoft zatrudnił wielu nowych pracowników w okresie pandemii. Na koniec poprzedniego roku finansowego, czyli w czerwcu 2022 r., firma zatrudniała globalnie 221 tys. osób, o 22% więcej w porównaniu z czerwcem 2021 r. W drugiej połowie ub.r. w związku ze zmianą sytuacji na rynku firmy technologiczne zaczęły gwałtownie zwalniać “nadmiarowych” pracowników. Według szacunków portalu Layoffs.fyi w ub.r. zwolnienia w nieco ponad 1 tys. firm z branży technologicznej dotknęły ponad 150 tys. osób.

W styczniu br. zwolnienia zapowiedziały Amazon i Salesforce – każda z firm chce zredukować liczbę etatów o ok. 8 tys.