Zagranica

Musk już drugi na liście najbogatszych ludzi świata

Wyprzedził Billa Gatesa, założyciela Microsoftu, a ustępuje jedynie Jeffowi Bezosowi, twórcy Amazona.

Zaledwie tydzień wcześniej współzałożyciel Tesli wyprzedził Marka Zuckerberga, twórcę Facebooka, zajmując trzecie miejsce na liście miliarderów Bloomberga, która obejmuje 500 najbogatszych ludzi na świecie. Zuckerberg spadł w tym tygodniu na czwarte miejsce, za francuskim biznesmenem Bernardem Arnault, dyrektorem generalnym LVMH, największej na świecie firmy produkującej towary luksusowe.

Dzięki stałemu wzrostowi ceny akcji Tesli wartość netto 49-letniego Muska zwiększyła się o 7,2 mld dol., do 127,9 mld dol. W br. wzrosła o ponad 100 mld dol., takiego wyniku nie osiągnął nikt inny. Jeszcze w styczniu Musk był na 35. miejscu. Odkąd tydzień temu firma Tesla trafiła do indeksu S&P 500 największych firm amerykańskich, jej wartość rynkowa wzrosła do blisko 500 mld dol. Trzy czwarte wartości netto Muska wynika z posiadania akcji Tesli. Jeśli wartość Tesli wzrośnie do 650 mld dol. do 2028 r., Musk ma dostać premię o rekordowej wartości 55,8 mld dol.

Tesla ma najwyższą wartość rynkową ze wszystkich firm samochodowych na świecie, mimo że produkuje znacznie mniej pojazdów niż konkurenci. Oczekuje się, że w br. dostarczy do 500 tys. pojazdów (wyłącznie elektrycznych), podczas gdy łączna roczna produkcja Toyoty wynosi ok. 10 mln aut.

Najbogatszą osobą na świecie był przez lata Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu, zanim w 2017 r. zdetronizował go Jeff Bezos. Majątek Gatesa jest wart 127,7 mld dol., ale byłby większy, gdyby nie przekazał ponad 50 mld dol. na cele charytatywne – walkę z chorobami i ubóstwem, głównie za pośrednictwem Fundacji Billa i Melindy Gatesów, która również wspierała rozwój szczepionek na COVID-19.

(The Guardian)