Kraj

Na dachu sklepu IKEA Janki zamieszkają pszczoły

Sieć wspiera bioróżnorodność.

Na dachu sklepu IKEA Janki zamieszkają pszczoły
Wraz z początkiem czerwca sklep IKEA Janki zrobił kolejny krok w stronę zrównoważonego rozwoju – na dachu magazynu zewnętrznego powstała pasieka składająca się z dwóch uli, w których zamieszkało ok. 100 tys. pszczół. Projekt ma informować jak ważne są dla ekosystemu te pracowite owady i budować świadomość ekologiczną. 
IKEA, realizując swoją strategię People & Planet Positive, postanowiła zadbać o pszczoły i jednocześnie planetę, dając owadom nowy dom na dachu magazynu zewnętrznego w IKEA Janki, co wpisuje się także w założenia Roku Zrównoważonego Rozwoju. Jest to pierwszy sklep IKEA w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej startujący z podobną inicjatywą.

Jak przekonuje biuro prasowe, funkcjonowanie pasieki będzie miało pozytywny wpływ także na edukację ekologiczną i świadomość klientów. Wszyscy goście sklepu mogą zapoznać się z tym, jak żyją pszczoły oraz podejrzeć ich prace dzięki specjalnym kamerom. Już pod koniec czerwca film przyrodniczy będzie streamowany na żywo w restauracji sklepu na pierwszym piętrze. 
Inicjatywa ma miejsce lokalnie w warszawskim sklepie, ale związana jest z realizacją planu zrównoważonego rozwoju firmy w całym kraju. Każdy z oddziałów IKEA w Polsce robi to na swój własny sposób. W Jankach pomysł jest zasługą pracowników, wśród których jest wiele osób związanych prywatnie z tematem pszczelarstwa oraz zainteresowanych pogłębianiem wiedzy w tej dziedzinie. To oni zostali ambasadorami całego przedsięwzięcia i odpowiadają na wszystkie pytania klientów dotyczące uli. Dookoła sklepu posadzona została także miododajna odmiana drzewek.