Zagranica

Netflix zainwestuje 1 mld dol. w Wielkiej Brytanii w 2020 r.

To o 50% więcej niż gigant streamingowy zainwestował w produkcje filmowe i telewizyjne w tym kraju rok wcześniej.

Netflix UK pierwotnie szacował wydatki w ub.r. na 400 mln funtów, ale ostatecznie zainwestował 500 mln funtów – w tym roku będzie to o połowę więcej (750 mln funtów, czyli 1 mld dol.).

Wielka Brytania ugruntowała swoją pozycję najważniejszego międzynarodowego centrum produkcyjnego Netfliksa. W tym kraju powstaje mniej więcej jedna trzecia wszystkich produkcji giganta streamingowego realizowanych w Europie. W bieżącym roku są to m.in. seriale “Wiedźmin” (“The Witcher”), “The Crown” i “Sex Education”. Szacuje się, że tegoroczne wydatki na tworzenie i licencjonowanie programów telewizyjnych i filmów na rynku brytyjskim wyniosą łącznie 17 mld dol. Tylko w Stanach Zjednoczonych firma wydaje więcej.

W Wielkiej Brytanii wydano w ub.r. prawie 3,7 mld funtów na kręcenie wysokobudżetowych programów telewizyjnych i filmów, w tym takich hitów jak “No Time to Die” z cyklu o Bondzie. Na kręcenie filmów wydano ponad połowę z tej kwoty (1,95 mld), motorem wzrostu jest jednak wysokobudżetowa produkcja telewizyjna (zalicza się do niej głównie seriale z kosztem nakręcenia jednego odcinka wynoszącym ponad milion funtów). Według organizacji branżowej BFI wydatki na takie programy, od “Game of Thrones” (“Gra o tron”) po “His Dark Materials”, wzrosły w latach 2014-2019 prawie trzykrotnie, do 1,7 mld funtów. Prawie 80% tych wydatków generują serwisy streamingowe Netflix, Amazon i Disney, których łączna widownia w Wielkiej Brytanii wynosi ponad 30 mln, a ponad 400 mln na całym świecie.

(The Guardian)