Kraj

Od czerwca 2017 r. koniec roamingu w Unii

Już od połowy przyszłego roku stawki za połączenia w krajach UE znacząco spadną.

Parlament Europejski przyjął tzw. pakiet telekomunikacyjny, czyli zestaw ustaw regulujących m.in. wysokość opłat za rozmowy telefoniczne w 28 krajach Unii Europejskiej.

Od czerwca 2017 r. operatorzy nie będą już mogli pobierać opłat roamingowych za połączenia głosowe, wiadomości tekstowe, a nawet za transmisję danych. Konsument, niezależnie w jakim kraju będzie na wyjeździe, zapłaci takie same stawki, jakie u siebie w kraju.

– Zniesienie opłat za roaming było przez wszystkich długo oczekiwane: przez zwykłych użytkowników, start-upy, małe i średnie przedsiębiorstwa, i wszelkiego rodzaju organizacje – powiedziała podczas debaty posłanka, Pilar del Castillo (EPL), autorka sprawozdania w sprawie nowych przepisów.

Już natomiast od 15 czerwca przyszłego roku opłaty roamingowe zostaną mocno obniżone. Maksymalna stawka za minutę połączenia spadnie z obecnych 0,19 euro do 0,05 euro, z 0,06 do 0,02 za SMS-a oraz z 0,20 do 0,05 euro za megabajt danych.

Europosłowie przegłosowali także, że UE będzie pierwszym regionem, który prawnie zagwarantuje tzw. zasadę neutralności internetu. Nowe prawo zobowiązuje firmy oferujące dostęp do internetu do równego traktowania wszystkich transmisji danych, bez dyskryminacji, ograniczania czy ingerencji i bez względu na nadawcę i odbiorcę, konsultowane lub rozpowszechniane treści, wykorzystywane lub udostępniane aplikacje lub usługi, lub też na wykorzystywane urządzenia końcowe.

Minimalna prędkość dostępu do internetu gwarantowana w umowie z operatorem. Posłowie wprowadzili zapis obligujący dostawców usług internetowych do udzielenia klientom podpisującym umowę na stacjonarny lub mobilny dostęp do internetu, jasnego i zrozumiałego wyjaśnienia dotyczące maksymalnej i minimalnej prędkości pobierania i wysyłania danych, bo rzeczywista wydajność sieci często rożni się od tej deklarowanej w reklamach.