Kraj

Orlen może zostać inwestorem Ruchu

Nowy zarząd, Alior Bank, PZU i Orlen, mają doprowadzić do poprawy sytuacji firmy.

– Potwierdzam, że Ruch SA  w restrukturyzacji podpisał list intencyjny z PKN Orlen SA. Obecnie prowadzony jest proces due diligence w zakresie modeli finansowania – powiedziała Joanna Dzwonkowska, rzecznik prasowy Ruchu. Pod koniec grudnia 2018 r. pojawiły się informacje, że to właśnie Orlen wraz z Alior Bankiem i PZU zająć ma się restrukturyzacją Ruchu i wyprowadzić firmę z problemów.

Do poprawy sytuacji firmy doprowadzić ma trzeci w ciągu kilku miesięcy zarząd Ruchu. Na stanowisko prezesa od stycznia 2019 r. powołano Miłosza Szulca, zastąpił on Roberta Wardaka.
Logistyką oraz dystrybucją prasy w zarządzie Ruchu zajmie się Tomasz Swat, a sprzedażą detaliczną – Piotr Regulski. Ten ostatni do 31 grudnia ub.r. pełnił także  funkcję p.o. prezesa zarządu spółki.
Nowy zarząd miał zostać wybrany z rekomendacji Alior Banku, który z PZU pracuje nad planem oddłużenia Ruchu, oraz właśnie PKN Orlen.

W związku z nierozliczeniem wierzytelności w grudniu 2018 r. Polska Press Grupa, spółka Polityka oraz Ringier Axel Springer wstrzymały dostarczanie swoich tytułów do sieci Ruch. Współpracę z Ruchem ograniczyły też Gremi Media i Grupa ZPR Media, a  Agora rozwiązała umowę z dystrybutorem.

Obecnie Ruch zarządza siecią 1,8 tys. punktów, generujących rocznie obroty 870 mln zł. Kolportaż Ruchu dociera natomiast do ok. 20 tys. punktów, dając przychody na poziomie ok. 500 mln zł. Firma ma 13 centrów logistycznych i jeden magazyn centralny.