Kraj

Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa Radia Nowy Świat

Ma to związek z dyskusją, która rozgorzała w związku z męskoosobowym określeniem "aktywista" użytym wobec Margot w serwisie informacyjnym radiostacji.

Jednym z pierwszych krytyków użycia wobec Margot, osoby transpłciowej, formy męskoosobowej i tzw. deadname (nieużywanego przez nią imienia nadanego przy urodzeniu) Michał Sz, był dziennikarz Mike Urbaniak. Jego wpis na Facebooku uznający to za “żenujące” i “haniebne” spotkał się z reakcją prezesa Radia Nowy Świat Piotra Jedlińskiego, który postanowił stanąć w obronie wolności słowa. Ta postawa z kolei wywołała oburzenie środowiska LGBT i wielu słuchaczy, a także spowodowała “odcięcie się” zespołu redakcyjnego, w tym Magdy Jethon, od Jedlińskiego, którego wypowiedź uznano za jego prywatną opinię. Sam prezes zresztą podkreślił później, że opowiada się po stronie środowiska LGBT w kontekście ostatnich wydarzeń w Warszawie, ale to nie uspokoiło nastrojów.

Zdaniem części obserwatorów decyzja Jedlińskiego o rezygnacji z funkcji prezesa spółki zarządzającej Radiem Nowy Świat powinna pomóc rozwiązać kryzys wizerunkowy, który mógłby mocno zaszkodzić działającej od niedawna stacji i zniechęcić wspierających ją w serwisie crowdfundingowym Patronite.pl “patronów”.

Regularnych comiesięcznych wpłat na internetowe radio dokonuje obecnie ponad 30 tys. osób. Miesięcznie daje to kwotę ok. 735 tys. zł. Łączna suma wpłat do tej pory przekroczyła 2,65 mln zł.