Kraj

Play może przejąć Virgin Mobile

Play, z którego sieci korzysta największy w kraju wirtualny operator komórkowy, za trzy lata będzie mógł go przejąć.

P4, operator sieci komórkowej Play, zawarł umowę z właścicielami Virgin Mobile Polska, największego w kraju tzw. wirtualnego operatora komórkowego (MVNO), która daje mu prawo jego pierwokupu w 2020 r. Virgin Mobile Polska od początku działalności w 2012 r. korzysta z sieci komórkowej Playa.

P4 zawarło umowy z Virgin Mobile Polska Sp. z o.o. oraz jej udziałowcami: Dirlango Trading & Investments Limited i VMCEE B.V., a także wiodącymi inwestorami VMP: Vegueros Coöperatief U.A. (spółka zależna należąca w całości do Delta Partners Emerging Markets TMT Growth Fund II L.P.), Farledico Investments Limited (spółka zależna należąca w całości do Łukasza Wejcherta) i Kai-Uwe Ricke, które gwarantują mu opcję zakupu w 2020 r. 100 proc. udziałów Virgin Mobile Polska.

Prognozowana cena nie została ujawniona, operator twierdzi, że została oparta na jednorocznych przychodach VMP skorygowane o “określone elementy”. W 2016 r. Virgin Mobile Polska miało ok. 80 mln zł przychodów i 412 tys. klientów.

Prezesem Virgin Mobile Polska od 2015 r. jest Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes Centertela (komórkowej części dzisiejszego Orange Polska), a szefem marketingu – Piotr Suchodolski. Dla tego operatora pracują reklamowo m.in.: agencje Gong, iProspect oraz dom mediowy Mindshare Polska.

Play w umowach z Virgin Mobile Polska zagwarantował sobie, że w ciągu najbliższych czterech lat (2018-2021) minimalny poziom gwarantowanych płatności VMP na rzecz Playa za korzystanie z sieci wyniesie ok. 84 mln zł, czyli o ok. 25 mln zł więcej niż za poprzedni taki okres.

Według danych na koniec września ub.r. Play (P4) obsługiwał 14,889 mln użytkowników i według oficjalnych statystyk stał się największym pod względem liczby klientów operatorem komórkowym w Polsce. Łącznie po trzech kwartałach ub.r. jego przychody wyniosły 4,930 mld zł, o 9,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 r.